Beş Nörodivergent Aşk Dili

A blue humanoid with rainbow highlights holds a floating sphere in cupped hands.
Ear readers, press play to listen to this page in the selected language.

Her zaman anlayışlı Efsaneden beş nörodivergent aşk diliyle ilgili bu eğlenceli tweet"i seviyoruz.

Beş nörodivergent aşk dili: infodumping, paralel oyun, destek takası, Lütfen Ruhumu Vücuduma Geri Edin ve “Bu havalı kaya/düğme/yaprak/vb. Buldum ve beğeneceğinizi düşündüm” Efsanesi

Duygusal teklifler, ilişki iletişiminin pikselleridir ve ilişki düzenlemeleri için önemlidir. Bu liste, ilişkilerde bazı yaygın nörodivergent duygusal teklifleri tanımak ve karşılamakla ilgilidir., böylece “aşk dilleri” ifadesi.

Seçili alıntılarla her birini genişleteceğiz, Görüntüler, ve videolar.

Duygusal bir teklif, dikkat ve bağlantı istediğimizi belirtmek için bir şey yaptığımızda. Duygusal teklifler her türlü ilişkinin merkezinde yer alır - romantik, sosyal ve profesyonel.En Önemli İlişki Becerisi - Duygusal Teklifler

Gottman teklifleri “duygusal iletişimin temel birimi” olarak adlandırır. Teklifler küçük veya büyük olabilir, sözlü veya sözsüz. Bağlanmak için istekler.

Teklifler genellikle kasıtlı olarak incedir çünkü insanlar savunmasız olmaktan ve kendilerini oraya koymaktan korkarlar.. Söylemek korkutucu, “Hey! Bağlanmak istiyorum! Dikkatini bana ver!” bunun yerine, bir soru soruyoruz, bir hikaye anlatıyoruz ya da bağlantı için elimizi sunuyoruz. Karşılığında bağlantı alacağımızı umuyoruz, ama olmazsa, yalvarmaktan daha az korkutucu, “Benimle bağlan, Lütfen!”

İlişkinizi Geliştirmek İstiyorum? Tekliflere Daha Fazla Dikkat Çekmeye Başlayın

İçindekilerInfoDampingParalel Oyun, Vücut KatlamaDestek Takas, Kaşık Paylaşımı Lütfen Ruhumu Vücuduma Geri EzmekEnguin Çakıl Taşlama: “Bu havalı kaya/düğme/yaprak/vb. Buldum ve bunu istediğinizi düşündüm"NeuroDivergent Diller ve Takım Çalışmaları Dikenli ProfillerDestek Efsanesi Desteği Gerekiyor mu? Başlık Sanatı: Heike Blakley tarafından İnsanlık Küre

Onları ürkütücü seviyorum ve sen sadece benim tarzımsın

Boğa burcuna Aslan dedi

Ve bir süre benimle kalmak istersen

Bizi ormanla koruyacağım.

Sihirli bir diyarda dolaşabiliriz

Yeşil ve parlıyor

Vücudumuzu yosun ve kuma koyun

Biliyoruz ve biliyoruz

“Strange Astrology” şimdiye kadar yazdığım tek uygun aşk şarkılarından biri. Özünde sizden farklı olan birini sevmenin ne anlama geldiğine dair dürüst bir keşif. Bu, yan yana gelen niteliklerin ve içgüdülerin kaos yerine anlamlı büyümeyi teşvik etmesini ummakla ilgilidir., ama kaçınılmaz olarak her ikisinden de biraz olacağını bilmek.

FLOOD - Slothrust Ruhsal Yeni LP “Paralel Zaman Çizelgesi” Paralel Zaman Çizelgesini Parça

Ve umursamıyorum

Garip astrolojimiz

Umarım buluruz

İçimdeki en iyiyi ortaya çıkarıyorsun

Slothrust tarafından Garip Astroloji

Infodumping

Döndürme ve Infodumps

“Özel ilgi” ifadesini kimin icat ettiğini bilmiyorum. Muhtemelen bir araştırmacı. Otistik insanlar bu terimi gerçekten sevmezler çünkü “özel” terimi “özel ihtiyaçlar” gibi terimlerle çok yakından bağlanmıştır., "Kızdığımız.

Yine de, “özel ilgi” çizgisinin aşağısında bir yerde, "Genellikle Spin olarak kısaltılır (“spin”), belirli ve genellikle belirsiz bir şeyle ilgili bir takıntı geliştirmeye yönelik karakteristik olarak otistik eğilimin terimi haline geldi.

Bazı özel ilgi alanları kısa ömürlüdür, ve bazıları kişinin ömrünü sürer; fakat, ne kadar uzun sürerlerse sürsün, onlar yoğun, hoş, ve otistik kültürün hayati bir parçası.

Otistik kültürün özel ilgi alanlarının ayrılmaz bir parçası, otistik insanların şu anda aktif bir SPin"e sahip olmadıkları için depresif ve motivasyonsuz hissetme konusunda yayınlayacakları.

Özel bir ilgiye sahip olmak, aşık olmak veya yeni aşık olmak gibidir. Tüketen ve keyifli. Özel ilgi alanlarımızı paylaşmayı seviyoruz ve otistik empatinin ortak bir örneği, başkalarını SPIN'leri hakkında ayrıntılı olarak “infodump” - konuşmaya teşvik ediyor.

Birini sizinle SPin"leri hakkında konuşmaya teşvik etmek şefkat ve arkadaşlığın bir işareti olarak kabul edilir.- onların ilgisini gerçekten paylaşıp paylaşmadığınız- çünkü hiçbir şey otistik bir insanı tartışmaktan daha mutlu edemez, hakkında öğrenmek, veya hakkında paylaşmak, onların SPin"i.

Otistik kültürde, ortaya çıktığında bir konu hakkında “infodump” yapmak da oldukça kabul edilebilir.. Otistlere (otistik insanlar için içeriden kısa el), bilgi ve bilgi paylaşımı her zaman memnuniyetle karşılanır.

7 Otistik Kültürün Serin Yönleri” NeuroClastic

Monotropizm ve SPINler Hakkında Bilgi Edinin

🐇... aniden pembe gözlü bir Beyaz Tavşan yakınlara koştuğunda...

Paralel Oyun, Vücut İkiye Katlama

Sürekli konuşma gerektirmeyen paralel oyunların ve paylaşılan etkinliklerin tadını çıkarıyoruz. Konuştuğumuzda, çabuk derinleşiyor. Neyin gerçek olduğunu tartışıyoruz, mücadelelerimiz, korkular, arzular, takıntılar. İyi bir bilgi dökümünü takdir ediyoruz, ve aşırı paylaşım diye bir şey yok. AYNI hikayeleri değiştiriyoruz - kendi hayatımızda benzer şekilde hissettiğimiz bir zamanı paylaşıyoruz, rekabet olarak değil, ama birbirimizi ne kadar iyi dinlediğimizi yansıtmak için.

Lost in Translation: Nörodiverjans Sosyal Dil Teorisi | Trauma Geek tarafından | Orta

Seninle paralel varoluşta zaman geçirmek istiyorum; birlikte yalnız kalalım.

neurowonderful — neurowonderful: Onlar buradalar! Çünkü sen...

Paralel oyunla ilgili olarak vücut ikiye katlama DEHDER uygulamasıdır.

Ama DEHB dünyasında, çift vücut, tek başına tamamlanması zor olabilecek görevleri yerine getirirken DEHB olan bir kişiyle oturan kişidir..

DEHB olan birçok insan ev işlerine odaklanmayı daha kolay buluyor, ev ödevi, fatura ödeme, ve başka biri onlara eşlik etmek için etrafta olduğunda diğer görevler. Vücut çift sessizce oturabilir. Okuyabilir, kulaklıklarda müzik dinlemek, veya DEHB olan kişinin üzerinde çalıştığı görev üzerinde çalışın. Yakında başka biri olduğunda sıkı çalışma daha eğlencelidir.

Bir Arkadaşla İşleri Yapmak Daha Kolay

Ama neden bir vücut iki katına çıkıyor? Birkaç olası açıklama var. En basit olanı, vücudun çifte, kendi alanında başka bir kişinin varlığına daha fazla odaklanmış hisseden dikkati dağılmış birey için fiziksel bir çapa görevi görmesidir. Dikkati dağılmış kişi bedene karşı ve iki katına karşı sorumlu hisseder. Bu algı, bu zaman armağanını boşa harcayamayacağım gibi tercüme ediyor.

The Body Double: İşleri Yapmak İçin Eşsiz Bir Araç | ADDA - Dikkat Eksikliği Bozukluğu Derneği

Ama ertelemek için orada değildi. Bir saatliğine, Hanım. bal arısı, 30"lu yaşlarında bir öğretmen, DEHB"ye adanmış hesabındaki kıyafetleri sıralayarak canlı yayın yaptı: beyin ve kaşık. Canlı yayın devam ederken, izleyiciler onunla “birlikte” kendi çamaşırlarını yıkamak için atladılar.

“Herkes çok cesaret vericiydi, "Dedi Bayan. bal arısı, yetişkin olarak DEHB olduğunu öğrenen. “Gerçekten bir grup projesi gibi hissettirdi, sadece kamerada tek başıma değil. Kesinlikle zamanın daha hızlı geçmesini sağladı.”

DEHB topluluğu uygulamayı “vücut ikiye katlama” olarak adlandırıyor.

“Vücut ikiye katlama, "Bir DEHB üretkenlik aracı, çevrimiçi gelişiyor | Pittsburgh Gazete Sonrası

Vücut ikiye katlama nedir?

Okuldaki otistik bir çocuğun her gün birkaç kez dikkat tünelinden çıkarılabileceğini hayal ediyorsanız, her seferinde yönelim bozukluğu ve derin rahatsızlığa yol açar, okul ortamlarının birçok otistik öğrenci için neden bu kadar stresli olabileceğini anlama yolundasınız. Buna katkıda bulunmaktan kaçınabilirseniz, otistik öğrencilerinizle daha kolay vakit geçirdiğinizi görebilirsiniz: yapabildiğiniz zaman dikkat tüneline girmeyi deneyin, onları ondan çıkarmak yerine. Paralel oyun bunun için güçlü bir araçtır; çocuğun olduğu yerden başlayın, neye odaklandıklarına ilgi gösterin. Onları odaklandıkları şeyden çıkarmanız gerekiyorsa, onlara biraz zaman vermek en iyisidir.

Zanaat, Akış ve Bilişsel Stiller

Destek Takas, Paylaşım Kaşıkları

Nörodivergent insanlar, birlikte çalışma, birbirlerinin dikenli profillerindeki boşlukları doldurabilir. Takıma git. Automattic"teki Nöroçeşitlilik ERG üyeleri eşzamanlı olarak birbirlerine yardım ediyor, et alanı buluşmaları, bu çok stresli olabilir.

Paralel oyun sırasında destek değişimi olabilir, aşk dillerini yakınsamak için güzel bir an yaratmak.

İnsanlar bize neye ihtiyaçları olduğunu söylüyor, ve toplulukta bu ihtiyacı karşılayabilecek kişiyi buluyoruz.

“Kaşık paylaşmak” olarak adlandırdığımız bir konsept.

Şimdi ne üzerinde çalışıyoruz? 🥄 #onefreeapp #sharingspoons #communitysolutions #mutualaid (ustalık. @lindsaymakesvideos)

Karşılıklı yardım nedir?

“Dayanışma, hayır kurumu değil.”

Bir kaşık paylaşımı neden faydalıdır?

Karşılıklı bağımlılık, anlayış ve destek

Kendi şartlarımızda ve kendi kapasitelerimiz dahilinde başkalarına yardım etme ve bakım fırsatı verir

Topluluk içindeki bir toplulukta doğrudan destek

Sorma pratiği yapmak çok daha kolay, teklif, alma, ve “anlayan” insanlar arasında azalan!

Kaynak: Toplu Toplum Bakımı: Otistik Karşılıklı Yardımda Vadeli İşlemlerin Rüyası

Giderek, otistik topluluklar engellilik adaleti fikirlerine maruz kaldı, karşılıklı bağımlılık, yakınlığa erişim, kolektif/toplum bakımı, ve karşılıklı yardım. Bakım kolektifleri, kaşık paylaşımları, ve engelliler tarafından ve engelliler için diğer toplum bakım grupları, ırkçı insanlar, LGBTQ2IA+insanlar (ve bu kavşaktaki insanlar) sayıca artıyor. Otistik alanların kasıtlı karşılıklı yardım alanları olarak da hareket etmesi için bir gelecek var mı?

Hak temelli bir perspektiften adalet temelli bir bakış açısına geçmek, bakım sistemlerimize bir göz atmayı ve kimsenin geride kalmamasını sağlamak için topluluklarımızın nasıl işlediğini yeniden öngörmeyi gerektirir..

Toplu Toplum Bakımı: Otistik Karşılıklı Yardımda Vadeli İşlemlerin Hayali, Autscape: 2020 Sunumlar

Karşılıklı Yardım Hakkında Bilgi Edinin

Karşılıklı Bağımlılık Hakkında Bilgi Edinin

Lütfen Ruhumu Vücuduma Geri Ezin

Derin basınç girişi için ortak otistik tercihin ünlü bir örneği Temple Grandin'in Sıkıştırma Makinesi'dir.

Yaşta 18, Anksiyete ve panik atakları sakinleştirmeye yardımcı olmak için sıkma makinesini inşa ettim. Makineyi 15 dakika boyunca kullanmak kaygımı 45-60 dakikaya kadar azaltacaktır (Grandin ve Scariano 1986). Makine günde iki kez kullanıldığında rahatlatıcı etki maksimize edildi.

Yavaş yavaş, sıkma makinesi tarafından tutulma toleransım arttı. Baskıyı başlatabileceğimi ve stimülasyon çok yoğunlaşırsa durdurabileceğimi bilmek, “sinir sistemimin” aşırı duyarlılığını azaltmama yardımcı oldu. Bir zamanlar ezici bir uyaran artık zevkli bir deneyimdi.

Makineyi kullanmak, başka bir kişi tarafından dokunulmaya tahammül etmeyi öğrenmemi sağladı. Yaşa göre 25, Makinede ondan uzaklaşmadan rahatlayabildim. Ayrıca beni daha az agresif ve daha az gergin hissettirdi. Yakında kedimizin bana tepkisinde bir değişiklik olduğunu fark ettim. Eskiden benden kaçan kedi benimle kalacaktı, çünkü onu daha nazik bir dokunuşla okşamayı öğrenmiştim. Kediyi rahatlatmadan önce kendimi rahatlatmak zorundaydım.

“Sinir sistemim” sakinleştikçe, Rahatlatıcı bir his üretmek için daha az sıkma basıncına ihtiyaç duydum. Yavaş yavaş, Basınç regülatörü ayarını 80 -e 60 psi.

Otistik Bozukluğu Olan Hastalarda Derin Dokunma Basıncının Sakinleştirici Etkileri, Üniversite Öğrencileri, ve Hayvanlar

Ama işkence görüyorum çünkü bir sahne yapmak ya da yabancıların aşırı yüklenmeye ve bunalmaya katkıda bulunmasını istemiyorum, Aynı anda birinin bana büyük bir şey vermesi için çaresizim, sağlam, ayı kucaklamak. Beni saklamak için, koza beni, ve beni evrenlerinden benimkine geçen şok dalgalarından koru.

Erimelerde | Anne Ananas'ın Talihsizlikleri

Kundakların sadece bebekler için olması gerektiğine dair mantıklı bir neden düşünemiyorum çünkü süper yardımcı oluyorlar.

Fiziksel temassız bir kucaklama gibilerler. Bu inanılmaz!

soundoftheforest

Penguen Çakıl Taşı: “Bu serin kaya/düğme/yaprak/vb buldum ve beğeneceğinizi düşündüm”

Bu, hem insanları sizinkine davet eden hem de başkalarınınkini teşvik eden SPIN'lere geri döner. SPIN'ler, alışılmadık hediye vermek için bir hazinedir.

Penguenler, önemsediklerini göstermek için diğer penguenlere çakıl taşları verir.

Bir Adelie Pengueni, Antarktika"daki bir adadaki yuvasına eklemek için bir kaya taşır..

Aşk Çakıl Taşları, Resim Kredisi: AJ Yün

Nörodivergent Diller ve Takım Çalışması

Takım çalışması hayalleri işe yarar

Bilgi dökümü, paralel oyun, destek takası, ve penguen çakıl taşları da ekip çalışması ve işbirliği dilleridir, özellikle dağıtık çalışma kültürlerinde ve “iletişim oksijendir” kültürlerinde. Keşke “Lütfen Ruhumu Vücuduma Geri Ezin” için dağıtılmış ve işe uygun bir eşdeğer olsaydı.

Dikenli Profiller

Dikenli profillerimizin bir araya gelmesinin garip astrolojisini takdir edin.

Bizi farklı kılan, dünyadaki tüm farkı yaratır.Randimals

Dikenli profiller hakkında bilgi edinmek için Randimals"a katılın.

Hork

“Kendimize Savaşçılar ve Garipler diyoruz.”

AURORA

Kartal

Kendimize Savaşçılar ve Garipler diyoruz.

Deniz Köpeği

“Bizi farklı kılan, dünyadaki tüm farkı yaratır.”

Ellarilla

Omega hai foleet

Ve umursamıyorum

Garip astrolojimiz

Umarım buluruz

İçimdeki en iyiyi ortaya çıkarıyorsun

Slothrust tarafından Garip Astroloji

Bu nedenle, bununla da akılda tutulması gereken şeylerden biri, ilişkiler açısından veya hatta daha geniş anlamda hem spektrumdaki hem de DEHB ile olan insanlarla daha geniş anlamda var olan bozuklukların, bozukluklarımızın genellikle görünmez olabileceğidir. Nörotipik konuşmak ve konuşmak için sosyalleştik, ama bunda iyi değiliz.A Nörolojik çeşitlilik gösteren insanlar için birçok ilişki zorluğu, niyetin yanlış anlaşılmalarından kaynaklanır. Eylemin yanlış anlaşılmaları. Ya da yetersizlik ve kaygı duyguları. Çoğu zaman, kelimenin tam anlamıyla kim olduğumuz için kabul edilmediğimiz için. DEHB ve Otizm İlişkisi Konaklamaları - İhtiyaçlarınızı Nasıl Karşılarsınız?

Destek Efsanesi

Myth'in “Otistik Bir Sor” YouTube dizisi, Stimpunks"taki yolculuğumuzun önemli bir parçası. Çalışmalarını desteklediğimiz için mutluyuz.

Destek Efsanesi

Desteğe mi ihtiyacınız var?

Stimpunks Vakfı, nörodivergent veya engelli insanlara yardım etmek için tipik yaklaşıma meydan okuyor. Engellerle yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ve uymamanın ve kendi topluluğumuzu oluşturmanın ne anlama geldiğini biliyoruz.. Stimpunks nörodivergent ve engelli insanların insan ihtiyaçları olduğunu bilir. Topluluğumuzun gelişmesine yardımcı olmak için insancıl bir yaklaşım sunuyoruz.

Stimpunks Vakfı aracılığıyla, Biz:

Mali ve karşılıklı yardım sunun;

Topluluk üyelerimizi danışman olarak işe almak;

Topluluğumuz için tasarlanmış bir öğrenme alanı sağlayın; ve

Topluluğumuzun açık araştırma çabalarını destekleyin.

Dört ABD"den biri. yetişkinlerin engeli var. Bununla birlikte, topluluğumuz ABD hibe fonunun sadece% 2'sini alıyor ve sadece% 19'u istihdam ediliyor. Bunun gerçek olmasına izin veremeyiz. Norma meydan okumalı ve nörodivergent veya engelli insanlar etrafındaki anlatıyı değiştirmeliyiz.

Stimpunks Vakfı tam da bunu yapmaya çalışıyor. Stimpunks.org adresinde daha fazla bilgi edinin.

Ziyaret etmek stimpunks.org

Başlık Sanatı: Heike Blakley tarafından İnsanlık Küre

Heike Blakley'den “İnsanlık Alanı: Enerjik Bağlantının Çapraz Bir Hediyesi”

Heike Blakley tarafından PunkFlowers

Published by Ryan Boren

#ActuallyAutistic retired technologist turned wannabe-sociologist. Equity literate education, respectfully connected parenting, passion-based learning, indie ed-tech, neurodiversity, social model of disability, design for real life, inclusion, open web, open source. he/they

6 thoughts on “ Beş Nörodivergent Aşk Dili

Leave a Reply