Kinetik Bilişsel Tarz

Hard toy of Squigger, a Randimal that combines a Tiger and a Squirrel
Ear readers, press play to listen to this page in the selected language.

DEHB veya Kinetik Bilişsel Stil (KCS) demeyi tercih ettiğim şey başka bir güzel örnek. (Nick Walker bu alternatif terimi icat etti.) DEHB adı, benim gibi Kinetiğin dikkat eksikliği olduğunu ima ediyor, belirli bir perspektiften görüldüğü gibi durum böyle olabilir. Diğer yandan, daha iyi, her zaman tutarlı bir bakış açısı, Kinetiğin dikkatlerini farklı şekilde dağıtmasıdır. Yeni araştırmalar, KCS"nin en azından insanların avcı-toplayıcı toplumlarda yaşadığı günlere kadar mevcut olduğuna işaret ediyor gibi görünüyor.. Bir anlamda, insanların göçebe olduğu günlerde Kinetik olmak büyük bir avantaj olurdu. Avcılar olarak çevrelerindeki değişiklikleri daha kolay fark ederlerdi., ve daha aktif ve ava hazır olurlardı. Modern toplumda bir bozukluk olarak görülür, ancak bu yine bilimsel bir gerçekten çok bir değer yargısıdır.

Önyargı: Normalleşmeden Nöroçeşitliliğe — Neurodivergencia Latina

“DEHB” etiketinin hayranı değilim çünkü “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” anlamına gelir, "Ve” eksiklik “ve” bozukluk “terimleri kesinlikle patoloji paradigmasının kokuyor. Sık sık Kinetik Bilişsel Stil terimi ile değiştirmeyi önerdim, veya KCS; bu özel önerinin yakalayıp yakalamadığı, Kesinlikle DEHB etiketinin yerini daha az patolojik bir şeyle değiştirmeyi umuyorum.

Nöroqueer Bir Geleceğe Doğru: Nick Walker ile Söyleşi | Yetişkinlikte Otizm

Stimpunks"ta, DEHB"ye alternatif bir etiketin yetişmesi için özlüyoruz. Kinetik Bilişsel Stil iyi ve ihtiyaç duyulan bir yeniden çerçevedir.

İnsan farklılıkları olarak eksiklikler veya patolojiler olarak etiketlenmiş bu varlık durumlarını yeniden çerçeveleyin.Normal Sucks: Yazar Jonathan Mooney, Okulların Öğrenme Farklılıkları Olan Çocukları Nasıl Başarısız Olduğu Üzerine

“Kinetik”, birkaç önemli nedenden dolayı “DEHB” bilişsel tarzı için iyi bir tanımlayıcı yapar:

Kinetik, dikkatle yönlendirilen bilişsel bir tarzın enerjisini yakalar, faiz, hayranlık, yenilik, meydan okuma, ve aciliyet.

Kinetik, hiperfokus ve akış durumlarının ataletini ve omnipotansiyelini yakalar.

Kinetik, bol miktarda büyük kas hareketi ve kıpır kıpır kıpır kıpır ihtiyacı yakalar.

KCS, bilişsel farklılığı Kinetiğin otantik bir şekilde yaşamasını sağlayacak şekilde yeniden kavramsallaştırır.

Bilişsel farklılığın yeniden kavramsallaştırılmasını istiyorum, sonuna kadar artık damgalanan “sapkınlık” etiketleri taşıyanlar,” “Bozukluk” ve “sendrom, "Bireyselliklerini yaşayabilir ve tezahür ettirebilir, ayırt edici ilgi alanları, hediyeler ve kapasiteler bütünlük ile, onlara doğal olarak gelen bir şekilde, baskıdan arınmış olmayan insanlar olmak için, alt statünün otomatik olarak atanmasından arınmış; ve vatandaşlarının saygısını beğenebileceklerini, küçümseme ve dışlama yerine.

neurodiversity.com | otistik ayrım

İçindekilerDikkatlilik ve Etkileşim Perfokus, Omnipotential ve Akış DurumlarıPerformans, Ruh Hali ve EnerjiTüm DuygularOkul ve İkinci El ÖneğiÇıkarma Duyarlı Disforiİlaçİlaç ErişimleriKorumak Korumak, Enerjimi Koru, Para Birimi

Dikkat ve İlgi

KCS, “dikkatin ve ortağı, ilgisinin, kişinin sahip olduğu beyin türüne göre farklı şekilde çalıştığını” kabul eder ve kutlar.

İlgi alanlarımızı politropizmde olduğu gibi başkalarıyla uyumlu hale getirip getirmediğimiz veya baskın ilgimizin dikte edilmesini takip etsek de, monotropizmde olduğu gibi, her şey “ilgi” ile ilgilidir.

Yaptığım en önemli keşif, dikkat ve ortağı, faiz, kişinin sahip olduğu beyin türüne göre farklı şekilde çalışır. Beyinin"türü” ile AS veya NT olup olmadığınızı kastediyorum. Murray'in monotropizm (sıkı odaklanmış ilgi) ve politropizm (dağınık çıkarlar) (Murray 1986, 1992, 1995, 1996) üzerine çalışması bu düşüncenin temelini oluşturmaktadır.

Tutkulu Zihin: Otizmli İnsanlar Nasıl Öğrenir

Dikkat Hakkında Bilgi Edinin, İlgi, ve KCS Hiperfokus

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ders kitabı belirtileri (DEHB veya ADD) - dikkatsizlik, hiperaktivite, ve dürtüsellik - yetersiz; durumun karmaşıklığını yansıtmıyorlar, ve en yaygın ve güçlü özelliklerinden birkaçı.

Yalnızca DSM-5'e güvenen hastalar ve klinisyenler, DEHB'nin bu tanımlayıcı özelliklerini göz ardı etme eğilimindedir:

1. faiz temelli bir sinir sistemi

2. reddi duyarlı disfori

3. yoğun duygusal duyarlılık

Bu saatlik web semineri tekrarında, önde gelen DEHB uzmanı William Dodson, M.D., bu temel özelliklerin DEHB olan bireylerin günlük yaşamını nasıl etkilediğini açıklar, ve teşhis ve tedavi planlarını ne sıklıkla karmaşıklaştırdıklarını.

DEHB'nin Herkesin Gözden Koyduğu Özellikleri Tanımlama: RSD, Hiperarousal, Daha Fazlası (Dr. William Dodson ile) - YouTube

İlk şey ve bu muhtemelen sendromu tanımlayan en önemli şey DEHB"nin bilişsel bileşenidir.: ilgi alanına dayalı bir sinir sistemi.

Bu nedenle DEHB, durumun gerektirdiği gibi nişanlanmada genetik nörolojik beyin temelli bir zorluktur..

DEHB olan insanlar nişanlanabilir ve performanslarına sahip olabilir, onların ruh hali, enerji seviyeleri, dört şeyin anlık duygusuyla belirlenir:

Faiz (Fascination)

Zorluk veya Rekabet Ebilirlik

Yenilik (Yaratıcılık)

Aciliyet (Genellikle bir son tarih)

Kaynak: DEHB"nin Herkesin Gözden Koyduğu Özelliklerini Tanımlama: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

Hiperfokus, Omnipotential ve Akış Durumları

Şelale, İzlanda, İlkbahar, Bahar - Akan Su, Seljalandsfoss Şelalesi

“src =” data-object-fit ="kapak”/

Akış durumlarına - veya dikkat tünellerine - girmek çoğumuz için gerekli bir başa çıkma stratejisidir.

Fergus Murray

Glickman ve Dodd (1998), kendi kendine bildirilen DEHB olan yetişkinlerin, son dakika projeleri veya hazırlıkları gibi “acil görevlere” aşırı odaklanma yeteneği konusunda diğer yetişkinlerden daha yüksek puan aldığını buldu. DEHB grubundaki yetişkinler, yemek yemeyi benzersiz bir şekilde erteleyebildi, uyku ve diğer kişisel ihtiyaçlar ve uzun süre “acil görevde” emilir.

Evrimsel bir bakış açısından, “Hiperfokus” avantajlıydı, mükemmel avlanma becerileri ve avcılara hızlı yanıt vermek. Ayrıca, homininler boyunca avcı toplayıcılar olmuştur 90% başından beri insanlık tarihinin, evrimsel değişikliklerden önce, ateş yakma, ve taş devri toplumlarında sayısız atılım.

Avcı ve çiftçi hipotezi - Vikipedi

Squigger, Kaplan ve Sincabı birleştiren bir Randimal, tutkulu ve yoğun odaklama gücüne sahip. Squigger, KCS için topluluk maskotumuz haline geldi.

En önemli özellik dikkatin açık olmaması, tutarsız olmasıdır.

“Tüm hayatın boyunca geriye bak; hayatınızın herhangi bir göreviyle nişanlanıp meşgul kalabildiyseniz, hiç yapamayacağın bir şey buldun mu?”

DEHB olan bir kişi cevap verecek, “Hayır. Eğer başlayıp akışta kalabilirsem, her şeyi yapabilirim.

Omnipotential

DEHB olan insanlar her şeye potansiyeldir. Bu abartı değil, doğru. Gerçekten her şeyi yapabilirler.

DEHB"nin Herkesin Gözden Koyduğu Özelliklerini Tanımlama: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

Hiperfokus ve Akış Durumları Hakkında Bilgi Edinin

Performans, Ruh Hali ve Enerji

DEHB olan insanlar şu anda yaşıyor. Herkesin Gözden Koyduğu DEHB'nin Tanımlama Özellikleri: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

Performans genellikle çoğu insanın arar tek yönüdür.

DEHB sinir sistemi olan insanlar için can sıkıntısı ve angajman eksikliği neredeyse fiziksel olarak acı vericidir..

Sıkıldığında, DEHD"ler sinirli, olumsuz, gergin, tartışmacı, ve hiçbir şey yapacak enerjim yok.

ADDER"lar bu disforiyi hafifletmek için neredeyse her şeyi yapacak. Kendi kendine ilaç tedavisi. Uyaran arayışı. “Bir kavga seç.”

Nişanlandığında, DEHDR"ler anında enerjiktir, pozitif, ve sosyal.

Bu ruh hali ve enerji değişimi genellikle Bipolar Bozukluk olarak yanlış yorumlanır..

Kaynak: DEHB"nin Herkesin Gözden Koyduğu Özelliklerini Tanımlama: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

DEHB olan insanlar şu anda yaşıyor. Kişisel olarak ilgilenmeleri gerekiyor, meydan, ve şu anda yeni veya acil bul, bu an, ya da hiçbir şey olmuyor çünkü görevle meşgul olamıyorlar.

Tutku. Hayatınız hakkında hayatınıza anlam amacı veren şey nedir? Sabah kalkıp gitmek için istekli olduğun şey nedir? ne yazık ki, her dört kişiden sadece biri bunun ne olduğunu keşfediyor, ama muhtemelen bildiğimiz bölgede kalmanın en güvenilir yolu.

DEHB"nin Herkesin Gözden Koyduğu Özelliklerini Tanımlama: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

Tüm Hisler

DEHB sinir sistemi olan insanlar yoğun tutkulu yaşamlar sürüyor. Yüksekleri daha yüksektir, düşükleri daha düşüktür, tüm duyguları çok daha yoğundur.Yaşam döngüsünün her noktasında, DEHB sinir sistemine sahip insanlar yoğun, tutkulu yaşamlara yol açar.Nörotipiklerden daha her şekilde hissediyorlar.Sonuç olarak, DEHB olan herkes ama özellikle çocuklar her zaman Duygusal Düzensizlik ve Reddedilmeye Duyarlı Disfori için bir DEHB Kılavuzu (William Dodson ile, M.D.)

Okul ve İkinci El Önemi

DEHB olan kişiler herhangi bir okul sistemine uymaz.Herkesin Gözden Koyduğu DEHB'nin Tanımlama Özellikleri: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

Tüm okullar ikinci el önem dediğimiz şeye dayanmaktadır. DEHB sinir sistemi ilk eldeyken önem vermez. Ancak okullar ikinci el önem taşıyor. Başka biri ne yapar, senin öğretmenin, öğretmek için yeterince önemli ve sınava girecek kadar önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bunu bilmen önemli 10 yıllar sonra. Bu, DEHB olan bir çocuk için tamamen ve tamamen işe yaramaz.

DEHB tarzı ilgiye dayalı sinir sistemi olan bir kişi için, bu motivasyonlar tamamen işe yaramaz ve sadece bir hayal kırıklığı.

DEHB"nin Herkesin Gözden Koyduğu Özelliklerini Tanımlama: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

Bu okullar ve öğretmenleri küçük bir çocuğun yavaş parçalanmasına tanık oldular., her yıl geçtikçe daha derin işlev bozukluğu ve depresyona - çoğundan daha fazla - potansiyeli olan.

Sistem bu duygusal parçalanmayı benim hatamdı. Bu insanlar sadece öğretmen değil, faillerdi. Sorumluluktan yalıtılmış çünkü onlar sistemdi.

DEHB"den nasıl “koparabilirsiniz”?. Bu okulun barbarlığı. Daha önce hiç görmedim, işaretler oradaydı ve şimdi hayatım boyunca neden depresyon ve anksiyete kölesi olduğumu anlayabiliyorum.

Otizm+DEHB = Önlenemez Dahi+Depresyon ve Anksiyete | Grinch Manifestosu

Reddedilmeye Duyarlı Disfori

İlaç

İlaçlar DEHB için tercih edilen tedavidir. Davranışsal yönetim tekniklerinin hiçbiri.. hiç bir fayda gösteremedi.DEHB İlaç Yönetimi: Uyarıcılar Güvenle Nasıl Kullanılır ve Ayarlanır (William Dodson, MD ile)

Davranışsal tekniklerle ateşi düşürebileceğinizden daha fazla davranışsal tekniklerle tedavi edilemez. Herkesin Gözden Gördüğü DEHB'nin Tanımlama Özellikleri: RSD, Aşırı uyarılma, Daha (w/Dr. William Dodson)

İlaç Erişimi

Korkunç Duvarınıza Tırmanmak

Korkunç Duvar, aranızdaki duygusal bir engeldir ve istediğiniz gibi yapmaya çalıştığınız her neyse, geçmiş bir park cezasını ödeyin - geçmiş başarısızlıklardan ve onlarla birlikte gelen tüm olumsuz duygulardan ve sonuçlardan inşa edilmiştir. Kolay Olması Gereken Bir Şey Nasıl Yapılır (Ama...... Değil)

Herkes başarısız olur. Biraz, yürütme işlevi zorlukları olanlar gibi, diğerlerinden daha fazla başarısız olmak.

Her başarısızlık olumsuz duygular getirir - suçluluk, hayal kırıklığı. Bu küçük duygular daha güçlü kaygı duyguları haline gelir, Hatalarından dolayı defalarca reddedilirse utanç ve hatta yalnızlık. Bu olumsuz duygular her yaşanışında, o kişinin Korkunç Duvarına başka bir tuğla yerleştirilir.

Korkunç Duvar, görevleri başlatmamızı ve hedeflerimize ulaşmak için gerekli riskleri almamızı engelleyen duygusal engeldir.. DEHB"ye sahip olmanın duygusal sonucudur ve üstesinden gelinmesi anlaşılmalıdır..

Korkunç Duvar™ - DEHB Temelleri

Duvarlarımıza gerçekten tuğla koyan şey yargılamaktır.

Öyleyse, zorluklarımıza yargılanmayan bir yerden yaklaşabilirsek, şefkat, affetme ve empati yeri, o zaman başka türlü yapacağımızdan daha fazla tuğladan kaçınabiliriz.

Belki hepsi değil, ama birçoğu.

Kolay Olması Gereken Bir Şey Nasıl Yapılır (Ama... Değil)

Harcıyorum, Enerjimi Koru, Para Birimi

Melekler tarafından yönlendirilir

Ama cennet gibi değiller

Vücudumda duruyorlar.

Ve bana göksel rehberlik ediyorlar

Melekler bana göksel, göksel rehberlik ediyor

Enerji, iyi enerji ve kötü enerji

Bol enerjim var

Bu benim para birimim

Harcıyorum, enerjimi koruyorum, para birimi

—Melekler tarafından yönlendirilir

Daha fazla okuma,

Published by Ryan Boren

#ActuallyAutistic retired technologist turned wannabe-sociologist. Equity literate education, respectfully connected parenting, passion-based learning, indie ed-tech, neurodiversity, social model of disability, design for real life, inclusion, open web, open source. he/they