Haysiyeti Etkinleştir: Erişilebilir Sistemler, Alanlar ve Etkinlikler

Ear readers, press play to listen to this page in the selected language.

Bu olayların çoğu engelliliği “çeşitlilik beyanlarından” uzak bırakıyor ve ayrıca katılmak isteyebilecek engellileri hesaba katmıyorlar. Önümüzdeki yıllarda tehlikede olan çok şeyimiz var ve vatandaşlarımıza katılmaya hevesliyiz. Ayrıca, olayları tekrar tekrar erişilebilirliği ön plana çıkarmaktan yorulduk, sonradan düşünülmüş olarak ele almak yerine, ya da içeri girip erişilemeyen karışıklıklarını temizlememizi bekliyoruz.Gerçek kapsayıcı organizasyon en azından şunları içermelidir: Engelliliği değerlerinize veya eylem ifadelerinize dahil etmek; sahip olmak Organizasyon komitesi veya yönetim kurulunda engelli insanlar; erişilebilirliği ilk günden itibaren bir öncelik haline getirmek; ve engellilerden gelen geri bildirimleri dinlemek. Sosyal Adalet Etkinliklerinizi Engelliler Topluluğuna Erişilebilir How Yapabilirsiniz: Bir Kontrol Listesi - Haklara Dayalı

✊ Haysiyeti Etkinleştir

Her zaman tüm this.Society haysiyet bulmaya çalışırken bu alay etmeye çalışan birkaç kişi izlemek için büyüleyici, onsuz, onsuz, hemen hemen her kişi aşağılama ve karışıklık hayatlarını sona erdirecek.Doğru almak için çok önemli.

İçindekiler ✊ Haysiyeti Etkinleştir 👏🧷🎁 Stimpunks Sunar 🧠🌍 Algısal Dünyalar ve Duyusal Travma 🌈🤲 Otistik İnsanlar İçin Fark Yaratacak Hızlı Düşük Maliyetli Şeyler 🌈♿️🎪 Etkinliklerinizi Engelliler Topluluğuna Nasıl Erişilebilir Hale Girebilirim 🕸 Web Sitesi Erişilebilirliği 🚪 Erişim Planı Oluşturma 📕 Etkinliğinizi Yapma Politikalar Engelli Dostu 🌏🏗 Evrensel Tasarım 🧱 Fiziksel Erişilebilirlik 🚪 Kapılar/Girişler 📍 Çevredeki AlanlarOturma 🛞 Ulaşım 🏨 Konferanslar için Gecelik Konaklama 🎧 Duyusal Erişilebilirlik 🧠 Bilişsel Erişilebilirlik Bilişsel Erişilebilirlik Ayrıntılı Programlar Bilgi Paketleri (Gecelik Konferanslar için) 📆 ℹ️ 🧠🎪 Mekanda Erişilebilirlik ✅ Access Survey ☑ Diğer Erişilebilirlik Kontrol ListeleriEuroception ve Duyusal Yük: Karmaşık Duyusal Deneyimlerimiz

👏🧷🎁 Stimpunks Sunar

Topluluğumuz için zaman zaman etkinlikler düzenlemeye yardımcı oluyoruz.

Aşağıda toplananlar, mekanları ve etkinlikleri daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olmak için kullandığımız kaynaklar ve kontrol listeleridir..

Ama önce, algısal dünyalar hakkında bilgi edelim.

🧠🌍 Algısal Dünyalar ve Duyusal Travma

Otistik insanların algılama ve algısal dünyasını anlamak, otizmi anlamanın merkezinde yer alır..

Otistik insanların konutta duyusal ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak ve karşılamak | Yerel Yönetimler Derneği

Bir insan beyni, yukarıdan bakıldığında, üzerinde Dünya kıtalarının yeşil siluetleri var

Otistik insanların algılama ve algısal dünyasını anlamak, otizmi anlamanın merkezinde yer alır..

Herkesin sekiz algılama sistemi vardır: ilk beşi tanıdık görüş, işitme, koku, dokunma ve tat. Bu beşi bize vücudumuzun dışındaki dünya hakkında bilgi veriyor. Üç iç algılama sistemi bize vücudumuzun içinden bilgi verir - vestibüler sistemimiz (hareketi denge ile koordine etme), propriyosepsiyon (vücudun konumu ve hareketi bilinci) ve interoception (duygular, sıcaklık, acı, açlık ve susuzluk dahil iç durumumuzu bilmek). Tüm dış duyular fiziksel çevreden eşit derecede etkilenmese de, hepsini göz önünde bulunduruyoruz - topluca birçok otistik insanın deneyimlediği “duyusal yüke” ekledikleri için. Herhangi bir duyusal girdinin işlenmesi gerekir ve diğer şeyleri yönetme ve işleme kapasitesini azaltabilir.

Birçok otistik insan her seferinde bir şeyi işlediğinden, duyusal uyarım birikebilir. Beynin otoyolları tıkalı hale geldikçe, tüm sinir ağı boyunca yansımalar var. Bu baş ağrısına, mide bulantısına ve kavga ve uçuş tepkisine yol açabilir, birçok erime ve kapanmaya neden olan şey budur.

Otistik insanların konutta duyusal ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak ve karşılamak | Yerel Yönetimler Derneği

Hayatı yakınlaştırmaktan başka seçeneğiniz olmadığını hayal edin.Sürekli savunma modu - sessiz dalga

En önemli bulgulardan biri, çoğu otistik insanın önemli duyusal farklılıklara sahip olmasıdır., otistik olmayan çoğu insana kıyasla. Otistik beyinler dünyadan çok miktarda bilgi alır, ve çoğunun önemli güçlü yönleri var, başkalarının kaçırdığı değişiklikleri tespit etme yeteneği dahil, büyük özveri ve dürüstlük, ve derin bir sosyal adalet duygusu. Fakat, çünkü pek çok kişi desenle boğuldukları bir dünyaya yerleştirildi, renk, ses, koku, doku ve tat, bu güçlü yönlerin gösterilme şansı olmadı. Yerine, sürekli duyusal krize sürüklenirler, ya aşırı davranış gösterisine yol açar - bir erime, veya aşırı bir fiziksel ve iletişimin geri çekilme durumuna - bir kapatma. Buna birbirimizle sosyal iletişimden kaynaklanan yanlış anlamaları eklersek, otistik yaşamları iyileştirme fırsatlarının nasıl kaçırıldığını görmek daha kolay hale geliyor.

Otistik yaşamlarda gelişmeyi sağlama konusunda ciddiysek, otistik insanların duyusal ihtiyaçları konusunda ciddi olmalıyız, her ortamda. Bunun faydaları otistik toplulukların çok ötesine uzanıyor; otistik insanlara yardımcı olan şey genellikle herkese de yardımcı olur.

Otistik insanların konutta duyusal ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak ve karşılamak | Yerel Yönetimler Derneği

İçten dışa kıvılcımlarla patlayan bir kişi kendi tapınağına akülü bir matkap tutar., aynı zamanda kıvılcım üreten. Alexis Quinn tarafından Duyusal Aşırı Yük

“Desenler benim için gerçek bir problem. Onlar tarafından emiliyorum - tüm odağımı alıyorlar ve bu gerçekten üzücü. Aşırı yüklendiğimde ses ve görseller çok yoğun hale gelebilir. Yönetme yeteneğim, ne kadar aşırı yüklendiğime bağlı olarak dalgalanıyor. Aşırı yüklendiğimde, Görsel dağınıklığı yönetemiyorum, şömineler ve duvarlardaki şeyler, açık ateşler, desenli halılar veya saatler geçiyor. Bunların hepsi iyi bir günde iyi görünen ama çok fazla olacak şeyler. "” Muazzam duyusal duyarlılığım var. Özellikle ışığa ve sese. Hassasiyetim ne kadar aşırı yüklendiğime bağlı olarak dalgalanıyor. Aşırı yüklenmezsem, o zaman çok daha fazla tahammül edebilirim.” Evde ve Ötesinde Otistik Gelişmeyi Destekleme - Alexis Quinn sanat eseri - NDTi

Hikayemi hastanelerde uygunsuz bir şekilde gözaltına alınan otizmli ve/veya öğrenme güçlüğü olan binlerce insan adına anlatıyorum...

Hastanede iyi yanıt vermiyorum, bu yüzden teşvik ediyordum ve hızlanıyordum.

Stimming bana iyi geliyor ve meşgul, hastanenin kaotik duyusal ortamı.

O gün aşırı yüklendi, Umutsuzca yürüyüşüme ihtiyacım vardı. Personel, her zaman oldugu gibi, çok meşguldü. Onları rahatsız etmek istemedim, ama birinin beni dışarı çıkarması gerekiyordu. Benimle dış dünya arasında üç kapı vardı.

“Kırılmamış: Teşhisin Ötesinde Yaşamayı Öğrenmek”, Alexis Quinn

Çevremizdeki dünyayı işlediğimiz farklı yollar da bizi yorgun ve enerji tüketebilir., otistik insanlar nörotipik meslektaşlarımızdan “daha yüksek algısal kapasiteye” sahip olduğundan, çevremizden daha fazla bilgi işlediğimiz anlamına gelir. Otistik insanlar, sınırlı enerji kaynaklarına sahip olma deneyimini kavramsallaştırmak için genellikle"kaşık teorisi” kavramını kullanırlar.. Başlangıçta kronik hastalık bağlamında teorileştirilen kaşık teorisi, belirli sayıda “kaşık” gerektiren her görev ve aktivite (eğlenceli veya başka türlü) olarak açıklanabilir. Çoğu insan güne o kadar bol kaşıkla başlar ki, seçtikleri her şeyi yapabilirler., ve nadiren düşüyor. Otistik halk sınırlı sayıda kaşıkla başlıyoruz, ve bu kaşıklar tehlikeli derecede düşük olduğunda, geri çekilmemiz gerekiyor, dinlenme, öz bakım yapmak, ve kaşıklarımızın yenilenmesini bekleyin.

Daha Az Yaparak Daha Fazlasını Yapmak: Otistik Tükenmişliği Azaltmak

Otizm Yaşamı Açıklandı: Duyular (Hiper/Hiposensitivite)

Otistik insanlar aynı fiziksel dünyada yaşıyor ve aynı “hammadde” ile uğraşsalar da, algısal dünyaları otistik olmayan insanlardan çarpıcı bir şekilde farklı çıkıyor.

Algıdaki farklılıklar, kaçınılmaz olarak farklı yorumlanan farklı bir algısal dünyaya yol açar.. Bu farklılıkların farkında olmalı ve otistik bireylerin acı verici hassasiyetlerle başa çıkmalarına ve otistik olmayan kişiler tarafından genellikle fark edilmeyen veya görmezden gelinen güçlü yönlerini (“algısal süperabiliteler”) geliştirmelerine yardımcı olmalıyız.

Ön plan ve arka plan bilgilerini filtreleyememek, otistik algının hem güçlü hem de zayıf yönlerini açıklayabilir.. Bir taraftan, otistik bireyler daha doğru bilgileri ve daha büyük bir kısmını algılıyor gibi görünüyor. Öte yandan, bu miktarda seçilmemiş bilgi aynı anda işlenemez ve aşırı bilgi yüklenmesine neden olabilir. Donna Williams"ın tanımladığı gibi, otistik insanların beyinlerinde katılmaya değer bilgileri seçmek için “elekler” yok gibi görünüyor. Bu, paradoksal bir fenomenle sonuçlanır: duyusal bilgi sonsuz ayrıntıda ve bütünsel olarak aynı anda alınır. Bu, 'gestalt algısı' olarak tanımlanabilir, yani tüm sahnenin algılanan tüm ayrıntılarla tek bir varlık olarak algılanması (işlenmemiş!) aynı anda. Başkalarının özlediği bilgilerin farkında olabilirler, ancak “bütünsel durumların” işlenmesi çok zor olabilir.

Otizm ve Asperger Sendromunda Duyusal Algısal Sorunlar: Farklı Duyusal Deneyimler - Farklı Algısal Dünyalar

Böylece, otizmin tüm özellikleri (sosyal etkileşim bozuklukları, dil ve iletişim sorunları, bilişsel işlevler, tekrarlayan davranışlar, vb.) otistik bireylerin yaşadığı duyusal aşırı yüklenmeye bağlı olarak görülebilir. Otistik bireyler algılar, hissetmek ve çok fazla hatırlamak. Bir bombardımanla karşı karşıya, kafa karıştırıcı, şaşırtıcı ve genellikle acı verici ortam, otistik bebekler duyusal sistemlerini kapatarak kendi dünyalarına çekilirler.

Otizm ve Asperger Sendromunda Duyusal Algısal Sorunlar: Farklı Duyusal Deneyimler - Farklı Algısal Dünyalar

Duyusal Travma, Otizm Refahının otistik insanların uzun zamandır sözlerimizde ve eylemlerimizde tanımladığı bir fenomene verdiği addır.. Fiziksel veya duygusal olarak zararlı veya yaşamı tehdit eden olarak yaşadığımız olaylar, tipik olarak travma ile ilişkili aşırı olaylar olmayabilir.. Duyusal Travma, duş almak veya alışverişe gitmek gibi günlük aktivitelerden kaynaklanabilir.. Sık sık ortaya çıkabilir ve hayatımızı hipervijilans durumunda geçirmemize yol açabilir.. Duyusal bilgilere, gerçek bilgilerimizle tamamen orantılı bir şekilde yanıt veriyoruz., yaşanmış deneyim. ancak, yanıtlarımız yanlış etiketlenmiş veya yanlış anlaşılmış olabilir.

Duyusal Travmanın etkisi önemlidir. Bebekler düzenlemeyi kaçırabilir, büyümeyi teşvik eden ebeveyn girdisi. Zehirli stres, beynin öğrenme ve hafızaya dahil olan alanlarını değiştirebilir ve daha kötü sonuçlarla bir dizi fiziksel ve zihinsel sağlık deneyimine karşı savunmasızlığımızı artırabilir..

Duyusal travma nasıl büyüdüğümüzü nasıl etkiler?

Yanlış anlama veya yanlış etiketleme duyusal travmanın uzun vadeli etkileri felaket olabilir. Duyusal travmanın nasıl büyüdüğümüzü nasıl etkilediğini geliştirir ve öğrenir

Duyusal girdi arasındaki birbirine bağlılık, duygular, enerji seviyesi, devam eden görev ve bazen ezici duyusal girdilerle başa çıkmanın yanı sıra yapmanız gereken her şeyi nasıl yönettiğiniz, birçok otistik insanın aşina olduğu bir deneyimdir.. Duyusal dünyanın ne kadar endişeli hissettiğinizi ne kadar etkileyebileceğini anlamak, ne kadar iyi iletişim kurabilirsin, bir gıda dükkanı yapabilmek veya hatta sadece bir alana girmek, inşa etmek için önemli bir anlayış parçasıdır. Bu anlayış olmadan, otistik insanların bakış açısından, birçoğu duyusal çevrenin bazıları için ne kadar tüketebileceğini anlamayabilir ve diğerleri için kaygı ve gerginliği serbest bırakan bir etkileşim kurmanın bir yoludur. Duyusal arama davranışları yoluyla duyusal dünyayla etkileşim kurmak, mutluluğu, kaygıyı, sıkıntıyı ve çok daha fazlasını kapsayabilecek gerçekten olumlu (kimse incinmediği sürece) bir ifade biçimi olan uyarıcı (kendini düzenlemeye yardımcı olan kendi kendini uyarıcı davranış) güçlü bir şekilde ilişkilidir. .

Otistik duyusal deneyimler, kendi sözlerimizle - Sarah O'Brien

Otistik duyusal deneyimi düşünürken, otistik yaşamları düşünüyoruz, otistik bir insan olarak günlük yaşam deneyimi. Günlük yaşamın sıradan eylemlerine etkisi göz önüne alındığında, şu sonuca varmaktan kaçınmak zordur:, birçok otistik insan için, duyusal travma başından beri orada olmuştur, açık bir şekilde saklanmak.

Duyusal Travma: Otizm, Duyusal Farklılık ve Günlük Korku Deneyimi

Korku otizmdeki ana duygudur...

Hayvanların Yaptıklarını Düşünmek

En erken, en güçlü anılar duyusal. Kaotik hissettiren şeylerin. Yüksek seslerden korkmaktan. Bir sürü yiyecekten dehşete düşmekten. Bu deneyimlerde dinlenmemek ve sonra travmatize olmama hakkım için savaşmak için sorunlu sayılmaktan. Bunlar benim en eski anılarım. Sosyal farklılık duyguları daha sonraya kadar ortaya çıkmadı. Duyulmak için her zaman savaşmak zorunda kaldığınızda işlevsel sosyal becerileri öğrenmek zordur.. Aynen, bunu görmüyorsanız empati öğrenmek zordur. Ve bunu hissediyorum, bu açık üçlüsüne sahip olarak etiketlenirken, Bir anlamda hala dünya anlayışımı tanımadığım için yeniden travma geçiriyorum.

Otizmin ne olduğunu anladığım şey - Spectrumy

Başka bir yerde 'altın denklem' olarak adlandırdığım şey hakkında yazdım - ki: Otizm+çevre = sonuç. Otistik Çocuklarda Anksiyeteden Kaçınma Luke Beardon

🌈🤲 Otistik İnsanlar İçin Fark Yaratacak Hızlı Düşük Maliyetli Şeyler

Beynimiz çok fazla ayrıntı alıyor. Duyusal veya sosyal durumların aşırı yüklenmesini önlemek için çok çalışıyoruz. Garip olmak biz değiliz; fiziksel bir beyin farkı.

Kiliselerimize ve Topluluklarımıza Otistik İnsanları Karşılama ve Dahil

Gri bir arka plan üzerinde bir gökkuşağı renkli sonsuzluk döngüsü

İki Dakika Yedeklemek? Sadece şunu oku:

Otistik İnsanlar İçin Fark Yaratacak Hızlı Düşük Maliyetli Şeyler.

Bize her zaman neyin yardımcı olabileceğini sorun. Beynimiz çok fazla ayrıntı alıyor. Duyusal veya sosyal durumların aşırı yüklenmesini önlemek için çok çalışıyoruz. Garip olmak biz değiliz; fiziksel bir beyin farkı.

Kiliselerimize ve Topluluklarımıza Otistik İnsanları Karşılama ve Dahil

Her odadaki ışıkları kontrol edin. Floresan veya kompakt floresan ampullerden kaçının, eğer yapabilirsen, flaş ışığı gibi titriyor gibi göründükleri için, otistik görme. Ayrıca, parlak spot ışıklardan kaçınmaya çalışın.

Gürültü seviyeleri. Bir etkinlikte çok fazla arka plan gürültüsü ve sohbet olacaksa, ulaşmak için daha sessiz bir alan var mı, çok fazlaysa? Kalabalıkta konuşmayı duymak imkansız olabilir. Loos'taki yüksek sesli el kurutma makinelerine ne dersiniz? El havlusu gibi alternatifler?

Bina. Neye benzediğini ve düzenin neye benzediğini biliyor muyuz? Basit bir web sitesinde bilgi var mı, belki? Fotoğraflar?

Hizmet sırası - bizim için gerçekten net talimatlar, örneğin nerede oturmalı, ne zaman durmalı ve oturmalı, her noktada ne söylenmeli? Ya yaz, ya da sessizce ne yapacağımızı söylemesi için bizimle birlikte olmasını sağlayın, Lütfen. (Bu aynı zamanda kiliseye yeni gelenlere de yardımcı olur).

Biz çok gerçek, ve zihnimiz resimleri görebilir, kelimeler değil. Lütfen ne demek istediğini söylemeye çalış.

Fiziksel olaylar örn. el sıkışmak? Bir törenle insanlara su sıçradı? Bunu fiziksel olarak acı verici bulabiliriz, çoğu aşırı duyarlı olduğu için. Lütfen bizi ne olacağı konusunda uyarın, ve önce teklif etmedikçe fiziksel temastan kaçının.

Dinlenme alanı - gerekirse gitmek için sessiz bir yer, lütfen. Ya da bir süre dışarıda dolaşırsak endişelenme, güvenli olduğu yerde.

Sosyalleşme. Sizi o kadar iyi göremediğimiz veya duyamadığımız için zor ve yorucu bulduğumuzu unutmayın., özellikle kalabalıkta. Vücut dilimiz sizinkinden farklı olabilir, ve göz teması kuramayabiliriz. Lütfen kaba olduğumuzu düşünme. Sohbet etmek için yanımızda oturmak, daha sessiz bir yerde, bizimle yüzleşmekten daha kolay. Bize arkadaş edinmek için “daha çok uğraşmamızı” söylemek yardımcı olmaz; araştırmalar, arkadaşlık teklifimizi reddetme eğiliminde olanların otistik olmayan insanlar olduğunu gösteriyor, yanlış anlamalar ve mitler yüzünden.

Açık ve Doğru Olun. Bir şey yapacağını söylersen, lütfen yap. Otistik spektrumdakiler yardım edeceğinize söz verirseniz endişeli olacaklar ama bunu yapmazsanız veya belirli bir zamanda telefon edeceğinize söz verip vermeyecekler. ya da “Beş dakika içinde döneceğim” gibi ifadeler kullanırsanız, “Önümüzdeki yarım saat içinde bir süre geri döneceğim” demek istediğinizde. Düzenlemeleri değiştirmeniz gerekiyorsa, lütfen bize bildirin. Beyin sıcaklığını ve işlevini korumaya çalışmakla ilgili, kontrol etmekle ilgili değil.

Destek: İhtiyacımız olursa biraz yardım almaya hazır sakin ve mantıklı bir kişi bulun.

Kaynak: Kiliselerimize ve Topluluklarımıza Otistik İnsanları Karşılama ve Dahil

🌈♿️🎪 Etkinliklerinizi Engelliler Topluluğu için Erişilebilir Hale Gıderme

Ayrıca, olayların erişilebilirliği ön plana çıkarmasını istemekten de bıktık, sonradan düşünülmüş gibi davranmak yerine, ya da içeri girip erişilemeyen karmaşalarını temizlememizi beklemek.

Sosyal Adalet Etkinliklerinizi Engelliler Topluluğu için Erişilebilir Hale Getireceğiniz: Bir Kontrol Listesi - Köklü Haklara Diler

Tekerlekli sandalyedeki bir kişi büyük bir merdiven setinin dibinde, onları arkadan bakarken yukarı bakıyoruz.

🕸 Web Sitesi Erişilebilirliği

Yüksek kontrast kullanın ve kullanıcıların ışıkta karanlıktan karanlığa geçiş yapmasına olanak tanıyan bir araç kullanmayı düşünün

Yanıp sönen animasyonlar kullanmayın

Alternatif metin kullan

Metin bilgilerini sunmak için görüntüleri kullanmayın

Gezinmeyi atla kullan

Büyüteç aracı sunun

Video ve ses içeriğini altyazı ve/veya transkribe etme

Ekran okuyucu kullanıcıları bağlantılardan atlayabileceğinden ve nereye gittiklerini bilmeleri gerekebileceğinden, açıklayıcı bağlantı metnini kullanın (“burada” yerine “sevimli hayvanların resimlerini bulun”)

Bir web sitesi erişilebilirlik beyanı ekleyin, Rooted in Rights'ın ana kuruluşundan bunun gibi, Engellilik Hakları Washington

Açık bir erişim planı ve iletişim bilgileriyle etkinlik erişilebilirlik bilgilerini belirgin bir şekilde ekleyin

Yardıma mı ihtiyacınız var? WebAim ve Bölüm 508 ile başlayın.

Kaynak: Sosyal Adalet Etkinliklerinizi Engelliler Topluluğu için Erişilebilir Hale Getireceğiniz: Bir Kontrol Listesi - Haklara Köklü

🚪 Erişim Planı Oluşturma

Tesislerinizi incelin

Binalarda, aramak: Rampalar; tüm cinsiyet tuvaletlerine erişilebilir; tekerlekli sandalyelerin girmesi için yeterli genişlikte kapılar; geniş oturma; yeniden yapılandırılabilir alanlar; parlak, eşit ışık.

Yürüyüş ve geçit töreni rotalarında, aramak: Hatta, pürüzsüz yüzeyler; dinlenme molaları için yeterli oturma yeri; erişilebilir yakındaki park yeri; kolay erişilebilen tüm cinsiyet tuvaletlerine erişilebilir; erişilebilir kara taşımacılığı; yağmur durumunda örtmek.

Engelli olmayan katılımcıların orada oturmamaları gerektiğini anlamaları için oda veya kalabalığın önünde ve çıkışların yakınında engelliler için oturma alanı belirleyin

Tüm etkinlikler için işaret dili yorumunu sağlayın

İletişim Erişimi Sağlayın Gerçek Zamanlı Çeviri (CART), işitme kaybı olan veya D/sağır olan herkes iletişim kurmak için işaret dilini kullanmaz ve işitsel işleme bozukluğu olan kişiler için daha fazla erişim sağlayabilir

Ödünç veren tekerlekli sandalye veya scooter sağlamayı düşünün, muhtemelen sorumluluk üstlenebilecek üçüncü taraf bir satıcı aracılığıyla

Tekerlekli sandalye erişimine uygun servisler sunmayı düşünün

Bir hizmet hayvan kabartma alanı belirleyin

Erişilebilirlik sorunlarını planlama boyunca ve etkinliğin sonuna kadar koordine eden bir erişim ekibi belirleyin, ve onlara gömlek gibi kolayca tanınabilir işaretleyiciler sağlayın, yelekler, veya kolayca bulunabilmeleri için şapkalar

Bir koku politikası geliştirin - kokusuz olmak erişilebilirliği artıracaktır

Sessiz bir alan veya oda belirlemeyi düşünün

Genel adres (PA) sistemi kullanın

Seyirci üyeleri de dahil olmak üzere konuşan herkesin mikrofon kullandığından emin olun

İşitme kaybı olan ve işitme cihazları gibi yardımcı teknolojilere güvenen kişiler için işitme döngüleri gibi sesli yardımı düşünün

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bu ADA kontrol listesi harika bir kaynak olabilir, ADA uyumlu etkinlikler tasarlamaya ilişkin bu kılavuz gibi; Otistik Kendini Savunuculuk Ağı, daha kapsayıcı erişim politikalarıyla başlamak için iyi bir yerdir.

Kaynak: Sosyal Adalet Etkinliklerinizi Engelliler Topluluğu için Erişilebilir Hale Getireceğiniz: Bir Kontrol Listesi - Haklara Köklü

📕 Etkinlik Politikalarınızı Engellilik Dostu Yapma

Engelli kişileri liderliğinize, organizasyonunuza, planlanmış konuşmacılarınıza ve panelistlerinize, görüntülerinize ve belgelerinize dahil edin

Engelliliği taciz karşıtı durumunuza dahil edin, ayrımcılıkla mücadele, ve çeşitlilik politikaları, engelliliği sosyal ve politik bir kategori olarak kabul etmek

Engelli kişilerin odada olduğunu varsayalım, belli olmasalar bile, ve etkinliğinizin paydaşları olduklarını

Tüm gönüllüler ve personel için bir engellilik oryantasyonu ekleyin

Kayıt formunuza kişilerin erişim ihtiyaçlarını ifade edebilmeleri için bir alan ekleyin

Erişilebilirlik politikanızı ve çabalarınızı belgeleyin ve bunları herkese açık hale getirin

Engelliler topluluğunun eleştirilerine ve geri bildirimlerine yanıt vermek için bir çerçeveye sahip olmak

Dilinize dikkat edin:

Engelliliği “çılgın” veya “histerik” gibi hakaret olarak kullanan kelimelerden kaçının

“Tekerlekli sandalyeye bağlı” veya “muzdarip” gibi ifadelerden kaçının

Engellilik danışmanlarına, hizmet veren diğer profesyoneller gibi ödeme yapın

Yardıma mı ihtiyacınız var? İşte yararlanmanız gereken bazı erişilebilirlik politikaları örnekleri: SXSW; NOLOSE; Ulusal Eyalet Yasama Meclisleri Konferansı web sitesi erişilebilirlik politikası; ve Yakınsama.

Kaynak: Sosyal Adalet Etkinliklerinizi Engelliler Topluluğu için Erişilebilir Hale Getireceğiniz: Bir Kontrol Listesi - Haklara Köklü

🌏🏗 Evrensel Tasarım

Erişilebilir etkinlik planlaması dört adım içerir. Bu dört adım evrensel tasarımdır, fiziksel erişilebilirlik, duyusal erişilebilirlik, ve bilişsel erişilebilirlik.

Kapsayıcı Etkinlikler Düzenleme: Erişilebilir Etkinlik Planlama Rehberi

Erişilebilir etkinlik planlaması dört adım içerir. Bu dört adım evrensel tasarımdır, fiziksel erişilebilirlik, duyusal erişilebilirlik, ve bilişsel erişilebilirlik.

İşte bu adımların her birinin anlamı:

Kapsayıcı Etkinlikler Düzenleme: Erişilebilir Etkinlik Planlama Rehberi

Evrensel tasarım, herkesin bir etkinliğe gidip katılabileceği anlamına gelir. Fiziksel erişilebilirlik, duyusal erişilebilirlik, ve herkesin katılabilmesi için bilişsel erişilebilirlik olmalıdır.

Fiziksel Erişilebilirlik: Alanın tekerlekli sandalye kullananlar ve görme engelli kişiler için herhangi bir sorunu yok

Duyusal Erişilebilirlik: Etkinlik alerjisi olan kişiler için güvenlidir. Kör olan insanlar için konaklama var, Sağır, veya işitme güçlüğü.

Bilişsel Erişilebilirlik: Etkinlik hakkında net bilgi verin. Tüm materyalleri farklı formatlarda ve sade bir dilde sağlayın. İnsanlara önceden ne bekleyeceklerini bildirin.

Sizinkinden farklı erişilebilirlik ihtiyaçlarını kabul edin ve bunlarla başa çıkın.

Kaynak: Kapsayıcı Etkinlikler Holding: Erişilebilir Etkinlik Planlama Rehberi

🧱 Fiziksel Erişilebilirlik

Etkinlik için kullanılan tüm fiziksel alan herkes tarafından kullanılabilir. Buna oteller dahildir, asansörler, ve konferans salonları.

Fiziksel erişilebilirlik örnekleri şunlardır:

🚪 Kapılar/Girişler

Binaların isimlerini, oda numaralarını ve erişilebilir girişlerin ve asansörlerin nerede olduğunu söyleyen braille işaretleri

Ana girişlerde tekerlekli sandalye erişimine uygun rampalar bulunur

Tekerlekli sandalye kullananlar için çalışma giriş düğmeleri

Tekerlekli sandalye kullananlar için geniş kapılar ve koridorlar

Kör insanlar ve tekerlekli sandalye kullananlar için mekanınızın içindeki ve çevresindeki yolları temizleyin

Çalışan erişilebilir asansörler

📍 Çevredeki Alanlar

Konferans binalarınızın ve ulaşımınızın etrafında tepeler yok

Hem tekerlekli sandalye kullanıcılarını hem de görme engelli kişileri barındıran kaldırım rampalarını kontrol edin (sağdaki resme bakın)

Yakındaki restoranlar (en fazla 5 dakika yürüme mesafesinde)

Hava: Bulunduğunuz yere bağlı olarak, kış aylarında kar ve buz, katılımcıların etkinliğinize katılmasını engelleyebilir. Etkinliklerinizi ilkbaharda planlamaya çalışın, yaz, veya erken sonbahar.

Oturma

Atıştırmalıklar, ilaçlar ve oturum materyalleri için yer bulunan tekerlekli sandalye erişimine uygun aktivite masaları

Denge sorunları olan insanlar için yüksek sırtlı sandalyeler

Herkes odanın önünü görebilir

Erişilebilir oturma odası kurmak parçası olmalıdır

Erişilebilir koltukları gruptan ayırmayın

Tekerlekli sandalye erişimine uygun umumi banyolar eğitim seans odalarının yanında veya yakınında olmalıdır

🛞 Ulaşım

Konuma yakın erişilebilir ulaşım (en fazla beş dakika yürüme)

Erişilebilir ulaşım seçeneklerinin bir listesini yapın

Otobüs

Taksiler

Metro

Yerel acil olmayan kabulans şirketleri (tekerlekli sandalye erişimine uygun ulaşım sunan işletmeler)

🏨 Konferanslar için Gecelik Konaklama

ADA otomatik kapı açıcılı odalar

Tekerlekli sandalye kullanıcılarının rahatça dolaşması için yeterli alana sahip odalar

Banyolarda tezgahlı roll-in duşlar vardır

Yataklar bir hoyer asansörü için yeterince yüksek ancak tekerlekli sandalye kullananlar için yeterince düşük

Kaynak: Kapsayıcı Etkinlikler Holding: Erişilebilir Etkinlik Planlama Rehberi

🎧 Duyusal Erişilebilirlik

İki tür duyusal erişilebilirlik vardır:

1. İşitme ve görme cihazları mevcuttur (bazen bilişsel erişilebilirlikle örtüşür)

2. Kimyasal ve hafif alerjileri ve/veya hassasiyetleri olan kişiler için güvenli bir yer.

İşitme, görsel ve dokunsal (dokunma hissi) konaklama örnekleri

Sunumlar için resim açıklamaları ve videolar için altyazı

İşitme güçlüğü çeken katılımcılar için ses cihazları

Mikrofonlar

CART ve ASL yorumu

Alternatif formatlar: braille, dijital, kolay okunur (resimli düz dil), büyük baskı

Kimyasal ve ışık hassasiyetleri için konaklama örnekleri

Koku içermeyen politikalar

Flaş fotoğrafçılık politikası yok

Alkışlamak yerine ASL alkışları (veya “flapplause”)

Gürültü önleyici kulak manşonları

Duyusal ücretsiz odalar

Çalışma kliması

Kaynak: Kapsayıcı Etkinlikler Holding: Erişilebilir Etkinlik Planlama Rehberi

🧠 Bilişsel Erişilebilirlik

Etkinliğe gelen herkes ne bekleyeceğini biliyor. Herkes bilir:

Olay ne hakkında.

Program.

Olay nerede.

Hangi konaklama yerleri mevcut.

Bilişsel erişilebilirlik örnekleri şunları içerir:

📆 Ayrıntılı Programlar

Etkinliğiniz için web sitenizde veya e-postalarda bir program oluşturun.

Etkinliğinizden önce insanlara program gönderin.

Konferanslar: havaalanına varış ve kalkış saatlerini içeren programlar gönderin, eğitim oturumu isimleri, konuşmacı isimleri, ve etkinliğinizden en az bir ay önce katılımcılara ve konuşmacılara ara verin. E-posta kullanmayan kişiler basılı kopya programları alır.

Bir günlük etkinlikler: en geç 2 hafta önceden tamamlanmış bir program/gündem gönderin.

ℹ️ Bilgi Paketleri (Gecelik Konferanslar için)

Kişilerin talep edebileceği konaklama listesi içeren konaklama formu

İki tür etkinlik programı ekleyin: Bir etkinlik programı ve günlük programlar (örneğin eke bakın)

Sessiz alanlar hakkında bilgi ekleyin

Etkinlik için ana irtibat kişisinin adını, e-postasını ve telefon numarasını girin

Kiralama ücretleri ile yerel tıbbi ekipman mağazalarının bir listesini sağlayın (komodin için, hoyer asansörleri, ve diğer ekipman türleri etkinlik organizatörleri rezerve edemez)

Destek çalışanlarına yönelik beklentiler hakkında kısa bir not ekleyin

Not: bilgi paketleri onaylanmış katılımcılara gönderilmelidir 3 -e 4 konferansınızdan aylar önce.

🧠🎪 Mekanda Bilişsel Erişilebilirlik

Herkes için isim etiketleri kullanın.

Oturumları farklı şekillerde sunun. (örn. yazılı ve sözlü talimatlar, fotoğraflar, çizimler ve grafikler gibi görsel yardımcılar)

Gün boyunca birçok mola planlayın. Bir buçuk saatin ötesine geçen oturumlar planlamayın.

İnsanların harekete geçmesine veya hızlanmasına izin verin.

Renkli iletişim rozetlerini sağlayın ve açıklayın.

Sunumların farklı açılardan görüntülenebildiğinden emin olun.

Kaynak: Kapsayıcı Etkinlikler Holding: Erişilebilir Etkinlik Planlama Rehberi

✅ Erişim Anketi

ATX Go"daki mekanları değerlendirmek için bu basit erişim anketini seviyoruz.

Eklediğimiz bazı şeyler:

Tüm kapılar en az 36 inç mi? (32 “minimumda, ancak tüm kapılar en az 36 “olduğunda rahatlıyoruz).

Duyusal kaçış odası/alanı var mı?

Dış mekanla hemen temas var mı? Dışarı çıkmak için kaç kapı var?

Kapasitedeki ses basıncı seviyeleri nelerdir?

Sessiz çalışma saatleri ne zaman?

CO2 seviyeleri nelerdir? (Erişim anketlerine CO2 seviyelerini dahil etmeye başlamalıyız.)

☑ Diğer Erişilebilirlik Kontrol Listeleri

Erişilebilir Konferans Rehberi | SIGACCESS

Kapsayıcı ve misafirperver etkinlikler - WordPress Toplulukları Oluşturun

WordCamps için Erişilebilirlik - ryelle kodları

SFWA Alanları için Erişilebilirlik Kontrol Listesi - SFWA

Konferansınızda Çeşitliliği Artırmak | ashe dryden

Engellilik ve Sosyal Adalet Savunuculuk Gruplarında Nöroçeşitliliğin

Sunumlarınızı ve Toplantılarınızı Herkes için Erişilebilir Hale Getirirsiniz | Web Erişilebilirlik Girişimi (WAI) | W3C

Mekan Erişilebilirlik Kontrol Listesi - WordPress Topluluğu Yap

Nörosepsiyon ve Duyusal Yük: Karmaşık Duyusal Deneyimlerimiz

Artık algısal dünyaları keşfettiğimize göre, duyusal travma, ve pratik erişilebilirlik, nörodivergent insanların karmaşık duyusal deneyimleri için tasarım hakkında konuşalım.

“Nörosepsiyon ve Duyusal Yük: Karmaşık Duyusal Deneyimlerimiz” ile devam edin

Navigating Stimpunks

Need financial aid to pay for bills or medical equipment? Visit our guide to requesting aid.

 

Need funds for your art, advocacy, or research? Visit our guide to requesting creator grants.

 

Want to volunteer? Visit our guide to volunteering.

 

Need a table of contents and a guide to our information rich website? Visit our map.