­čîłÔÖ┐´ŞĆ Vz├íjomn├í pomoc a u─Źenie zameran├ę na ─Źloveka pre neurodivergentn├Żch a zdravotne postihnut├Żch ─żud├ş

Ear readers, press play to listen to this page in the selected language.

Stimpunks je vytvoren├Ż a pre neurodivergentn├ę a zdravotne postihnut├ę osoby. Poskytujeme vz├íjomn├║ pomoc, vzdel├ívacie pr├şle┼żitosti, v├Żskum zameran├Ż na ─Źloveka a ┼żivotn├ę mzdy pre na┼íu komunitu. Predpoklad├íme kompetencie a ver├şme v sebaur─Źenie.My, Simpunks

­čĹĆ­čžĚÔĆ░ Simpunks za min├║tu (alebo menej)

Stimpunks Foundation spochyb┼łuje typick├Ż pr├şstup k pomoci ─żu─Ćom, ktor├ş s├║ neurodivergentn├ş alebo postihnut├ş. Vieme, ak├ę to je ┼żi┼ą s bari├ęrami a ─Źo to znamen├í nezapadn├║┼ą a mus├şme si vytvori┼ą vlastn├║ komunitu. Stimpunks vie, ┼że neurodivergentn├ş a zdravotne postihnut├ş ─żudia maj├║ ─żudsk├ę potreby. Pon├║kame hum├ínny pr├şstup, ktor├Ż pom├┤┼że na┼íej komunite prosperova┼ą.

Prostredn├şctvom nad├ície Simpunks Foundation:

Ponuka finan─Źnej a vz├íjomnej pomoci;

Naja┼ą ─Źlenov na┼íej komunity ako konzultantov;

poskytn├║┼ą vzdel├ívac├ş priestor ur─Źen├Ż pre na┼íu komunitu; a

Podporujte otvoren├ę v├Żskumn├ę ├║silie na┼íej komunity.

Jeden zo ┼ítyroch dospel├Żch v USA m├í zdravotn├ę postihnutie. Na┼ía komunita v┼íak dost├íva iba 2% finan─Źn├Żch prostriedkov z grantov v USA a iba 19% z n├ís je zamestnan├Żch. Nem├┤┼żeme len necha┼ą, aby to bola pravda. Mus├şme spochybni┼ą normu a zmeni┼ą pr├şbeh okolo ─żud├ş, ktor├ş s├║ neurodivergentn├ş alebo postihnut├ş.

Simpunks Foundation sa sna┼ż├ş urobi┼ą pr├íve to s na┼íimi ┼ítyrmi piliermi.

ÔŤĹ­čôÜ Na┼íe piliere ­čŚé­čž░

Stimpunks Foundation sponzoruje a zamestn├íva neurodivergentn├Żch a zdravotne postihnut├Żch tvorcov a zosil┼łuje ich pr├ícu na┼íim klientom a v celej spolo─Źnosti. Existujeme pre priamu podporu a vz├íjomn├║ pomoc neurodivergentn├Żm a zdravotne postihnut├Żm ─żu─Ćom.

Vz├íjomn├║ pomoc tvorcom dop─║┼łame vzdel├ívac├şmi priestormi pre tvorcov. Nad├ícia Stimpunks sl├║┼żi neurodivergentn├Żm a zdravotne postihnut├Żm ─żu─Ćom, ktor├Żm verejn├ę a s├║kromn├ę ┼íkoly nesl├║┼żia. Prostredn├şctvom spravodlivosti, pr├şstupu, empatie a inkluz├şvnosti budujeme komunitn├Ż vzdel├ívac├ş priestor re┼ípektuj├║ci v┼íetky typy bodyminds.

Sna┼ż├şme sa o u─Źenie zalo┼żen├ę na v├í┼íni, zameran├ę na ─Źloveka kompatibiln├ę s neurodiverzitou a soci├ílnym modelom zdravotn├ęho postihnutia. Vytv├írame cesty k rovnosti a pr├şstupu pre na┼íich ┼ítudentov. Vytv├írame Cavendish priestor vz├íjomn├ęho oddychu a spolo─Źnej v├Żklenku kon┼ítrukcie, kde n├íjdeme ├║─żavu od intenz├şvneho sveta navrhnut├ęho proti n├ím.

Na┼ía v├Żskumn├í iniciat├şva sa zameriava na sladk├ę miesto digit├ílnej sociol├│gie, ┼ít├║di├ş neurodiverzity, ┼ít├║di├ş zdravotn├Żch postihnut├ş a synkretizmu na otvorenom priestranstve. Chceme zlep┼íi┼ą vedeck├ę sk├║senosti pre zdravotne postihnut├Żch a neurodivergentn├ę obnoven├şm humanitn├Żch vied. Chceme vnies┼ą hlas do empirick├Żch kon┼ítruktov a premeni┼ą hlas do akademick├ęho porozumenia.

Vini od Adriel Jeremiah Art

Pom├íhame tie┼ż podnikom a organiz├íci├ím zvy┼íova┼ą ich vedomosti a prax v oblasti rozmanitosti, rovnosti a za─Źlenenia (DEI) anal├Żzou firemn├Żch postupov a ved├║cich kou─Źov, aby sme demontovali zru─Źnos┼ą vo svojich priestoroch. Pod─ża Harvard Business Review: ÔÇ×Na celom svete ┼żije viac ako jedna miliarda ─żud├ş - pribli┼żne 15% popul├ície - so zdravotn├Żm postihnut├şm. Ako pracovn├şci m├┤┼żu zmierni┼ą nedostatok talentov a prida┼ą k organiza─Źnej rozmanitosti, ktor├í vedie k lep┼íiemu rozhodovaniu a inov├ícii.ÔÇť Formy spolupr├íce priazniv├ę pre neurodiversitu maj├║ potenci├íl transformova┼ą patologicky konkurencieschopn├ę a toxick├ę t├şmy a kult├║ry na vysoko spolupracuj├║ce t├şmy a v├Ą─Ź┼íie kult├║rne jednotky, ktor├ę spolupracuj├║ ─żah┼íie a s v├Ą─Ź┼í├şm ├║spechom.

Na┼íe doplnkov├ę slu┼żby zah┼Ľ┼łaj├║ digit├ílne a fyzick├ę audity pr├şstupnosti, ─Ź├ştanie citlivosti a ─Ćal┼íie ponuky, ktor├ę sa zameriavaj├║ na zv├Ż┼íenie DEI na pracovisku. Klientsk├ę slu┼żby s├║ sp├┤sob, ak├Żm ┼żijeme v na┼íom poslan├ş zamestn├íva┼ą neurodivergentn├Żch a zdravotne postihnut├Żch ─żud├ş, ako aj to, ako z├şskavame kapit├íl na poskytovanie grantov.

a Sicut Iris od Adriel Jeremiah Art

Re┼ípekt v─Ćaka u─Źeniu s arzen├ílom trval├Żch pilierov

Piercing cez povrch umel├Żch slu┼żieb

┼Żivot sp├ícha Swamburger

ÔÇ×Simpunks je z├íkladn├Żm zdrojom pre pedag├│gov.ÔÇť Ira Socol, spoluautor nad─Źasov├ęho u─Źenia

ÔÇ×Nad─Źasov├ę u─ŹenieÔÇť je d├┤le┼żitou s├║─Źas┼ąou na┼íej cesty v Simpunks. Pomohlo n├ím to rozvin├║┼ą na┼íe predstavy o UX v triede, te├│rii p├ísov n├ístrojov, jaskyniach, t├íbor├íkoch a zavla┼żovac├şch dierach a ─Ćal┼í├şch.

Stimpunks jemne lad├ş spolo─Źnos┼ą.Charita chr├íni, pom├íha a ute┼íuje jednotlivcov a z├írove┼ł poukazuje na nedostatky na ├║rovni kni┼żnice v niektor├Żch konceptoch, ktor├ę nakoniec po┼íkodzuj├║ t├Żchto jednotlivcov.T├íto pomoc je hlboko ├║┼żasn├í, mor├ílne a funk─Źne koherentn├í s ve─żkou potrebou a rovnako pravdiv├í ako ─Źist├Ż kruh vo svojom pr├ş─Źina-n├ísledok forma.AJ Vlna

AJ Vlna

─Äakujem ve─żmi pekne @stimpunks za podporu a vieru vo m┼ła a moje umeleck├ę diela.

Je v poriadku by┼ą tebou. Je v poriadku by┼ą in├Ż. Je v poriadku ma┼ą zdravotn├ę postihnutie. Nikdy sa nevzd├ívajte na seba.

Jazm├şn Slater

Ak v├ím na mne z├íle┼ż├ş, pre─Ź├ştajte si, ─Źo hovor├ş @stimpunks.

Liana McCreová

Obrovsk├ę ─Ćakujem @stimpunks za tento gener├ítor, tak┼że ak strat├şme energiu, koncentr├ítor kysl├şka m├┤┼że st├íle be┼ża┼ą! Nem├┤┼żem v├ím dos┼ą po─Ćakova┼ą!

Karrie Higginsová

Crowdfund jazm├şn

Crowdfund Liana

Crowdfund Karrie

ÔÇ×class="wp-image-376"/ ─îierna matka a dc├ęra sa dr┼żali za ruky a nosili iskriv├ę korunky a plesov├ę ┼íatyUmelec: Jasmine Slater

Na┼íe ┼ítyri piliere spo─Ź├şvaj├║ na ┼ítyroch pilieroch ADA.

Rovnak├ę pr├şle┼żitosti

Nez├ívisl├Ż ┼żivot

├Üpln├í ├║─Źas┼ą

Ekonomick├í sebesta─Źnos┼ą

V roku 1990 ADA, ktor├í dnes zost├íva z├íkladn├Żm kame┼łom z├íkona o ob─Źianskych pr├ívach so zdravotn├Żm postihnut├şm v Spojen├Żch ┼ít├ítoch, stanovila ┼ítyri ciele pre Ameri─Źanov so zdravotn├Żm postihnut├şm: rovnak├ę pr├şle┼żitosti, nez├ívisl├Ż ┼żivot, pln├í ├║─Źas┼ą a ekonomick├í sebesta─Źnos┼ą.Ekonomick├í spravodlivos┼ą je spravodlivos┼ą so zdravotn├Żm postihnut├şm

Tu je myšlienová mapa našich pilierov a filozofie.

Stimpunks-Pillars-7Stiahnu┼ą

Ôśé´ŞĆ N├í┼í d├í┼żdnik: Ste Simpunk?

Postihnutie a neurodivergencia s├║ ┼íirok├ę d├í┼żdniky, ktor├ę zah┼Ľ┼łaj├║ ve─ża ─żud├ş, mo┼żno aj vy. Neurodivergentn├Ż d├í┼żdnik obsahuje rozmanitos┼ą inherentn├Żch a z├şskan├Żch rozdielov a ┼ípicat├Żch profilov. Mnoho neurodivergentn├Żch ─żud├ş nevie, ┼że s├║ neurodivergentn├ş. S na┼íou webovou str├ínkou a dosahom pom├íhame ─żu─Ćom dosta┼ą sa do kontaktu s ich neurodivergentnou a zdravotne postihnutou identitou. Re┼ípektujeme a podporujeme autodiagnostiku a diagnostiku komunity. #SelfDxIsValid a na┼ía webov├í str├ínka v├ím pom├┤┼że pochopi┼ą va┼íe sp├┤soby bytia.

Ak v├ís zauj├şma, ─Źi ste autistick├Ż, tr├ívi┼ą ─Źas medzi autistick├Żmi ─żu─Ćmi, online a offline. Ak si v┼íimnete, ┼że sa k t├Żmto ─żu─Ćom vz┼ąahujete ove─ża lep┼íie ako s ostatn├Żmi, ak sa c├ştite bezpe─Źne a ak v├ím rozumie, pri┼íli ste.

Komun├ílna defin├şcia autistick├Żch sp├┤sobov bytia

Vy┼żadovanie diagn├│zy bolo v rozpore s trans osloboden├şm a prijat├şm. Presne to ist├ę plat├ş o autizme.

Samodiagnostika nie je len ÔÇ×platn├íÔÇť ÔÇö je slobodn├í. Ke─Ć definujeme na┼íu komunitu sami a vyvr├ítime na┼íe pr├ívo na vlastn├║ defin├şciu sp├Ą┼ą zo syst├ęmov, ktor├ę n├ís nama─żovali ako abnorm├ílnych a chor├Żch, sme mocn├ş a slobodn├ş.

Aj ke─Ć sa na┼ía priama pomoc zameriava na neurodivergentn├ę a zdravotne postihnut├ę osoby, ktoko─żvek m├┤┼że by┼ą Simpunk. V┼íetky neurotypy v├ştan├ę. V┼íetky schopnosti v├ştan├ę. V┼íetci bodyminds v├ştan├ş. Spojenci v├ştan├ş!

Je ─Źas osl├ívi┼ą na┼íu vz├íjomn├║ z├ívislos┼ą!

Pojem zdravotn├ęho postihnutia v na┼íej spolo─Źnosti je pod─Źiarknut├Ż bizarnou koncepciou ÔÇ×nez├ívislostiÔÇť. Je ─Źas osl├ívi┼ą na┼íu vz├íjomn├║ z├ívislos┼ą! Spolupr├íca n├ím umo┼ż┼łuje vytvori┼ą skuto─Źne bezpe─Źn├ę priestory pre autistick├Żch a inak neurodivergentn├Żch ─żud├ş.M├Żtus nez├ívislosti: Ako soci├ílny model zdravotn├ęho postihnutia odha─żuje dvojit├ę ┼ítandardy spolo─ŹnostiÔÇť Neuroclastic

Na to, aby sme ─Źelili v├Żzvam bud├║cnosti, potrebujeme spolo─Źne rie┼íi┼ą probl├ęmy r├┤znych typov mysl├ş.

Najlep┼íie knihy o autizme, odpor├║─Źan├ę Steve Silberman

ÔÇ×To, ─Źo n├ís odli┼íuje, rob├ş v┼íetky rozdiely vo svete.ÔÇť ÔÇöRandimals

Pluralizmus je naša realita.

Zdroj obr├ízka: MetaArxiv Preprinty | Premostenie neurodiverzity a otvoren├ęho ┼ítipendia: Ako zdie─żan├ę hodnoty m├┤┼żu vies┼ą osved─Źen├ę postupy pre integritu v├Żskumu, soci├ílnu spravodlivos┼ą a z├ísadov├ę vzdel├ívanie; Licencia: CC-by Attribution 4.0 International

Umelec: AJ Wool

Mal som v ├║mysle reprezentova┼ą ND tak, ako som to urobil. Chcel som, aby farby boli osvetlen├şm v├Ą─Ź┼íieho zlo┼żit├ęho cel├ęho kry┼ít├ílu. Chcel som urobi┼ą nie─Źo kr├ísne a detailn├ę s farbami, ktor├ę predstavuj├║ seba, a vy, a v┼íetci ─żudia, ktor├ş by chceli by┼ą tie farebn├ę sekcie. Aj ke─Ć homog├ęnne ─Źierne ─Źasti s├║ v├Ą─Ź┼íinou, nie s├║ cel├Żm telom. Cel├í bodymind zah┼Ľ┼ła n├ís, s na┼íimi ranami, na┼íimi chybami a na┼íimi niekedy necharakterizovate─żn├Żmi ┼ípicat├Żmi profilmi. Aj Vlna

Viete, pre─Źo m├íme slne─Źnice?

Viete, pre─Źo m├íme slne─Źnice?

Viete, pre─Źo m├íme slne─Źnice? Nie je to preto, ┼że Vincent van Gogh trpel. Je to preto, ┼że Vincent van Gogh mal brata, ktor├Ż ho miloval. Cez v┼íetku boles┼ą mal popruh, spojenie so svetom. A to je zameranie pr├şbehu, ktor├Ż potrebujeme. Connection.Hannah Gadsby: Nanette

Slne─Źnica (F453)

Slne─Źnice (F454)

Slne─Źnica (F459)

─îi u┼ż neurodivergentn├ę, zdravotne postihnut├ę alebo spojenec, by┼ą Simpunk znamen├í preformovanie.

Okraje centr├íme v prev├ídzke v┼íetk├Żm bodyminds.

Pridajte sa k nám!

Darova┼ą

┼Żiados┼ą o pomoc

Dobrovo─żn├şk

Spoznajte n├í┼í t├şm

Pripoji┼ą

Prepracova┼ą

Po┼żiada┼ą o pomoc je skvel├Ż sp├┤sob, ako budova┼ą komunitu a zapoji┼ą sa do zmysluplnej spolupr├íce. Pri ┼żiadan├ş o pomoc m├┤┼żete tie┼ż povzn├í┼ía┼ą ostatn├Żch, ktor├ş sa chc├║ uk├íza┼ą za you.Just pripomenutie, ┼że ┼żiada┼ą o pomoc je pr├şspevok

­čžá­čľ╝ Prepracujeme

Obrázok Kredit: Adriel Wool

Vyzvite normu a zme┼łte pr├şbeh prer├ímovan├şm.

Prepracova┼ą tieto stavy bytia, ktor├ę boli ozna─Źen├ę nedostatky alebo patol├│gie ako ─żudsk├ę differences.Normal Sucks: Autor Jonathan Mooney o tom, ako ┼íkoly zlyh├ívaj├║ deti s rozdielmi v u─Źen├ş

Pozn├ímka k obsahu: Na┼ía webov├í str├ínka obsahuje hudbu, texty, p├şsanie a umenie, ktor├ę sa zaoberaj├║ schopnost├ş, eugenikou, vyl├║─Źen├şm, du┼íevn├Żm zdrav├şm, depresiou, dysforiou, behaviorizmom, zneu┼ż├şvan├şm, chronickou boles┼ąou a smr┼ąou. V citovan├Żch materi├íloch je nieko─żko slov prisahania.

Zahrnut├Ż je aj v├Żlev neurodivergentnej a postihnutej perspekt├şvy, kult├║ry a radosti.

Pripraven├Ż, Punk? Rock ─Ćalej!

Ahoj priate─żka

Dostal som n├ívrh, ide nie─Źo tak├ę

Odv├í┼żte sa robi┼ą to, ─Źo chcete

Odv├í┼żte sa by┼ą t├Żm, k├Żm budete

Odv├í┼żte sa plaka┼ą nahlas

ÔÇ×Dostanete tak emocion├ílne, babyÔÇť

Double dare ya, double dare ya

Double Dare Ya t├Żm, Bikini Zabi┼ą

Rock N 'Roller od Kyla Duce

M├íme protesty na javisku, poh├í┼łan├ę palivom n├í┼ího spravodliv├ęho hnevu. M├íme prejavy, ktor├ę treba prednies┼ą, nap├şsan├ę z prudk├Żch prosby na┼íej individu├ílnej a kolekt├şvnej traumy a na┼íich najdivokej┼í├şch snov o radosti, slobode a l├íske. M├íme kult├║rne pr├şbehy, ktor├ę treba prep├şsa┼ą, preto┼że n├ís naozaj nen├ívidia a naozaj n├ís zabij├║, a ak sa chyst├íme prep├şsa┼ą pr├şbehy, potom nie je d├┤vod dr┼ża┼ą sa od na┼íich najradik├ílnej┼í├şch a vzdorn├Żch prepisov. M├íme autistick├ę deti, ktor├ę n├ís potrebuj├║, aby sme ich podporili ako architektov vlastn├ęho oslobodenia proti ┼íkol├ím a klinick├Żm pracovn├şkom a in┼ítit├║ci├ím a pol├şcii a prokur├ítorom, ktor├ş by ich rozdrvili a zni─Źili.

Budeme potrebova┼ą n├í┼í hnev a na┼íe verejn├ę oslavy podnetov a na┼íe komplikovan├ę, nedokonal├ę, chaotick├ę ja pre t├║to dlh├║ a tvrd├║ cestu, preto┼że potrebujeme n├ís v┼íetk├Żch, a v┼íetky na┼íe taktiky a strat├ęgie, aby sme udr┼żali pohyb v chode a nakoniec zv├ş┼ąazili.

Autistick├í Hoya - blog Lydia X. Z. hned├í: Pohyby neurodiverzity potrebuje svoje top├ínky pre─Ź, a p├Ąste hore.

Chyst├íme sa prep├şsa┼ą pr├şbehy.

Prepracujte s nami

Prepracujte s nami na ─Ćal┼íej str├ínke.

Pokra─Źova┼ą