Pięć neurorozbieżnych języków miłości

A blue humanoid with rainbow highlights holds a floating sphere in cupped hands.
Ear readers, press play to listen to this page in the selected language.

Uwielbiamy ten zabawny tweet na temat pięciu neurorozbieżnych języków miłości z zawsze wnikliwego mitu.

Pięć neurorozbieżnych języków miłości: infodumping, gra równoległa, wymiana wsparcia, proszę zmiażdżyć moją duszę z powrotem do mojego ciała, i „Znalazłem ten fajny rock/guzik/liść/etc i pomyślałem, że ci się spodoba” (pingwin żwir) Mit

Emocjonalne oferty są pikselami komunikacji w związku i są ważne dla dostosowania się do relacji. Ta lista dotyczy rozpoznawania i spełnienia niektórych typowych neurorozbieżnych ofert emocjonalnych w związkach, stąd wyrażenie „języki miłości”.

Rozszerzymy każdy z wybranych cytatów, zdjęcia, i filmy.

Emocjonalna oferta ma miejsce, gdy robimy coś, co zasygnalizuje, że chcemy uwagi i połączenia. Oferty emocjonalne są kluczowe dla każdego rodzaju relacji - romantyczny, społeczny i profesjonalny.Najważniejsza umiejętność relacji - oferty emocjonalne

Gottman określa oferty jako „podstawową jednostkę komunikacji emocjonalnej”. Oferty mogą być małe lub duże, werbalne lub niewerbalne. To prośby o połączenie.

Oferty są często celowo subtelne, ponieważ ludzie boją się być bezbronni i się tam wystawiać. Przerażające jest powiedzieć, „Hej! Chcę się połączyć! Zwróć na mnie uwagę!” więc zamiast, zadajemy pytanie, opowiadamy historię lub oferujemy naszą rękę do połączenia. Mamy nadzieję, że otrzymamy połączenie w zamian, ale jeśli nie, to mniej przerażające niż błaganie, „Połącz się ze mną, proszę!”

Chcesz poprawić swój związek? Zacznij zwracać większą uwagę na oferty

Spis treściInfodumpingParallel Play, Body DoublingSupport Swapping, dzielenie łyżekLease Crush My Soul Back Into My BodyPenguin Pebbling: „Znalazłem ten fajny rock/guzik/liść/etc i pomyślałem, że ci się spodoba"NeuroDivergent Love Languages and TeamworkSpiky profilesReframe neurodivergenceWhy We ReframereFrame AidreFrame LearningReframe ResearchReframe ServicesSupport MythPotrzebujesz wsparcia? Header Art: Sfera ludzkości autorstwa Heike Blakley

Lubię je straszne, a ty jesteś po prostu w moim stylu

Powiedział Lew do Byka

A jeśli chciałbyś zostać ze mną na jakiś czas

Okryję nas lasem

Możemy spacerować po magicznej krainie

Jest zielony i świeci

Połóż nasze ciała w mchu i piasku

Wiemy i wiemy

„Strange Astrology” to jedna z nienajlepszych piosenek miłosnych, jakie kiedykolwiek napisałem. To uczciwa eksploracja tego, co to znaczy kochać kogoś, kto jest z natury inny od ciebie. Chodzi o nadzieję, że te zestawiające się cechy i instynkty sprzyjają znaczącemu wzrostowi zamiast chaosu, ale wiedząc, że nieuchronnie zawsze będzie to trochę jedno i drugie.

POWÓDŹ - Slothrust rozbij ich duchową nową „Równoległą oś czasu” LP Track by Track

I nie mam nic przeciwko

Nasza dziwna astrologia

Mam nadzieję, że znajdziemy

Wynosisz ze mnie to, co najlepsze

Dziwna astrologia autorstwa Slothrust

Infodumping

SPINs i Infodumps

Nie wiem, kto wymyślił wyrażenie „szczególne zainteresowanie”. Pewnie jakiś badacz. Osoby z autyzmem tak naprawdę nie uwielbiają tego terminu, ponieważ termin „wyjątkowy” jest tak ściśle związany z terminami takimi jak „specjalne potrzeby,”, Które mamy urazę.

Niemniej jednak, gdzieś w dół linii „szczególne zainteresowanie,” Powszechnie skracane do Spin („spin”), stał się terminem określającym charakterystyczną autystyczną tendencję do rozwijania obsesji na punkcie czegoś konkretnego i często niejasnego.

Niektóre szczególne zainteresowania są krótkotrwałe, a niektóre trwają przez całe życie danej osoby; ale, jak długo trwają, są intensywne, zachwycający, i istotną część kultury autystycznej.

Tak integralne są szczególne zainteresowania kultury autystycznej, że osoby z autyzmem będą publikować o poczuciu depresji i braku motywacji, ponieważ w tej chwili nie mają aktywnego SPin.

Szczególne zainteresowanie jest jak zakochanie się lub bycie zakochanym. Jest pochłaniający i zachwycający. Uwielbiamy dzielić nasze szczególne zainteresowania, a częstym przykładem empatii autystycznej jest zachęcanie innych do szczegółowej rozmowy - „infodump” - o swoich SPINS.

Zachęcanie kogoś do rozmowy o swoim Spin jest uważane za oznakę troski i przyjaźni- czy rzeczywiście podzielasz ich zainteresowania- ponieważ nic nie sprawia, że osoba autystyczna jest szczęśliwsza niż dyskusja, uczyć się o, lub udostępnianie informacji, ich Spin.

W kulturze autystycznej akceptowalne jest również „infodump” na dany temat, gdy tylko się pojawi. Dla autystów (poufna krótka ręka dla osób z autyzmem), dzielenie się wiedzą i informacjami jest zawsze mile widziane.

7 Fajne aspekty kultury autystycznej” NeuroClastic

Dowiedz się więcej o monotropizmie i SPINs

🐇... kiedy nagle Biały Królik o różowych oczach przebiegł obok...

Gra równoległa, podwojenie ciała

Lubimy równoległą zabawę i wspólne zajęcia, które nie wymagają ciągłej rozmowy. Kiedy rozmawiamy, szybko się pogłębia. Dyskutujemy o tym, co jest prawdziwe, nasze zmagania, lęki, pragnienia, obsesje. Doceniamy dobry infodump, i nie ma czegoś takiego jak nadmierne udostępnianie. Zamieniamy się SAMYMI historiami - dzieląc się czasem, kiedy czuliśmy się podobnie w swoim życiu, nie jako konkurencja, ale aby odzwierciedlić, jak dobrze się słuchamy.

Zagubiony w tłumaczeniu: Teoria języka społecznego neurodywergencji | autor: Trauma Geek | Średni

Chcę spędzać czas równolegle z wami; bądźmy razem sami.

neurowonderful — neurowonderful: Oni tu są! Bo ty...

Powiązana z grą równoległą jest praktyka AdHder polegająca na podwojeniu ciała.

Ale w świecie ADHD, podwójny ciało to ktoś, kto siedzi z osobą z ADHD, gdy wykonuje zadania, które mogą być trudne do wykonania samodzielnie.

Wielu osobom z ADHD łatwiej jest skupić się na pracach domowych, Praca domowa, płacenie rachunków, i inne zadania, gdy ktoś inny jest w pobliżu, aby dotrzymać im towarzystwa. Podwójne ciało może po prostu siedzieć cicho. Może czytać, słuchać muzyki na słuchawkach lub pracować nad zadaniem, nad którym pracuje osoba z ADHD. Ciężka praca jest po prostu przyjemniejsza, gdy w pobliżu jest ktoś inny.

Wykonywanie rzeczy jest łatwiejsze z przyjacielem

Ale dlaczego ciało działa podwójnie? Istnieje kilka możliwych wyjaśnień. Najprostsze jest to, że podwójne ciało służy jako fizyczna kotwica dla rozproszonej osoby, która czuje się bardziej skupiona obecnością innej osoby w swojej przestrzeni. Rozproszona osoba czuje się odpowiedzialna za ciało i za podwójne. Ta percepcja przekłada się na to, że nie mogę zmarnować tego daru czasu.

The Body Double: Unikalne narzędzie do robienia rzeczy | ADDA - Attention Deficit Disorder Association

Ale nie było jej tam, by zwlekać. Przez godzinę, SM. Pszczoła, nauczycielka po trzydziestce, transmitowała na żywo, sortując ubrania na swoim koncie poświęcone ADHD: brainsandspoons. W miarę kontynuowania transmisji na żywo, widzowie wskoczyli, żeby zrobić z nią własne pranie.

„Wszyscy byli tacy zachęcający,” Powiedziała pani. Pszczoła, która dowiedziała się, że ma ADHD jako osoba dorosła. „To sprawiło, że poczułem się jak projekt grupowy, nie tylko ja sam przed kamerą. To zdecydowanie przyspieszyło czas”.

Społeczność ADHD nazywa tę praktykę „podwojeniem ciała”.

„Podwojenie ciała”, narzędzie produktywności ADHD, kwitnie w Internecie | Pittsburgh Post-Gazette

Co to jest podwojenie ciała?

Jeśli wyobrażasz sobie, że autystyczne dziecko w szkole prawdopodobnie zostanie wyrwane z tunelu uwagi wiele razy każdego dnia, za każdym razem prowadząc do dezorientacji i głębokiego dyskomfortu, jesteś na najlepszej drodze do zrozumienia, dlaczego środowiska szkolne mogą być tak stresujące dla wielu autystycznych uczniów. Jeśli możesz uniknąć przyczynienia się do tego, może się okazać, że łatwiej ci będzie spędzać czas ze swoimi autystycznymi uczniami: spróbuj wejść do ich tunelu uwagi, kiedy tylko możesz, zamiast wyciągać ich z tego. Gra równoległa jest do tego potężnym narzędziem; zacznij tam, gdzie jest dziecko, okaż zainteresowanie tym, na czym się koncentruje. Jeśli musisz wyciągnąć je z tego, na czym się skupiają, najlepiej dać im trochę czasu.

Style rzemieślnicze, przepływowe i poznawcze

Obsługa wymiany, udostępniania łyżek

Ludzie neurorozbieżni, pracować razem, mogą wypełnić luki w swoich kolczastych profilach. Idź drużyna. Członkowie Neurodiversity ERG w Automattic pomagają sobie nawzajem podczas synchronicznego, Meatspace Meetups, co może być bardzo stresujące.

Wymiana wsparcia może nastąpić podczas gry równoległej, tworząc miły moment zbieżności języków miłości.

Ludzie mówią nam, czego potrzebują, i znajdujemy osobę w społeczności, która może zaspokoić tę potrzebę.

Koncepcja, którą podjęliśmy, nazywając „dzielenie się łyżkami”.

Nam czym teraz pracujemy? 🥄 #onefreeapp #sharingspoons #communitysolutions #mutualaid (wyczyn. @lindsaymakesvideos)

Czym jest wzajemna pomoc?

„Solidarność, nie dobroczynność”.

Dlaczego dzielenie się łyżką jest pomocne?

Współzależność, zrozumienie i wsparcie

Daje możliwość pomocy i opieki nad innymi na własnych warunkach i w ramach naszych własnych możliwości

Bezpośrednie wsparcie w społeczności w społeczności

O wiele łatwiej jest ćwiczyć zadawanie pytań, oferowanie, odbieranie i odrzucanie wśród ludzi, którzy „rozumieją”!

Zbiorowa opieka społeczna: marzenie o przyszłości w autystycznej wzajemnej pomocy

Coraz częściej społeczności autystyczne były narażone na idee sprawiedliwości dla osób niepełnosprawnych, współzależność, dostęp do intymności, opieka zbiorowe/społeczna, i wzajemna pomoc. Kolektywy opiekuńcze, akcje łyżek, i inne grupy opieki społecznej przez i dla osób niepełnosprawnych, osoby rasowe, Osoby LGBTQ2IA+( i ludzi na tym skrzyżowaniu) rośnie liczba. Czy istnieje przyszłość, w której przestrzenie autystyczne będą również działać jako przestrzenie celowej wzajemnej pomocy?

Przejście z perspektywy opartej na prawach do opartej na sprawiedliwości wymaga spojrzenia na nasze systemy opieki i ponownego wyobrażenia sobie, jak funkcjonują nasze społeczności, aby nikt nie został w tyle.

Zbiorowa opieka społeczna: marzenie o przyszłości w autystycznej wzajemnej pomocy, Autscape: Prezentacje 2020

Dowiedz się więcej o wzajemnej pomocy

Dowiedz się więcej o współzależności

Proszę zmiażdżyć moją duszę z powrotem w moje ciało

Słynnym przykładem powszechnej autystycznej preferencji dla głębokiego ciśnienia wejściowego jest maszyna do wyciskania Temple Grandin.

W wieku 18, Skonstruowałem maszynę do wyciskania, aby uspokoić lęk i ataki paniki. Używanie maszyny przez 15 minut zmniejszyłoby mój niepokój nawet do 45-60 minut (Grandin i Scariano 1986). Relaksujący efekt został zmaksymalizowany, jeśli maszyna była używana dwa razy dziennie.

Stopniowo wzrastała moja tolerancja bycia trzymanym przez maszynę do wyciskania. Wiedząc, że mogę zainicjować ciśnienie i zatrzymać ją, jeśli stymulacja stała się zbyt intensywna, pomogła mi zmniejszyć nadwrażliwość mojego „układu nerwowego”. Niegdyś przytłaczający bodziec był teraz przyjemnym doświadczeniem.

Korzystanie z maszyny pozwoliło mi nauczyć się tolerować dotykanie przez inną osobę. W wieku 25 lat udało mi się zrelaksować w maszynie, nie odciągając się od niej. Sprawiło to również, że poczułem się mniej agresywny i mniej spięty. Wkrótce zauważyłem zmianę reakcji naszego kota na mnie. Kot, który uciekał ode mnie teraz, zostałby ze mną, ponieważ nauczyłem się go pieścić delikatniejszym dotykiem. Musiałem się pocieszać, zanim mogłem dać pocieszenie kotu.

Gdy mój „układ nerwowy” się uspokoił, Wymagałem mniejszego nacisku ściskania, aby wywołać pocieszające uczucie. Stopniowo mogłem zmniejszyć ustawienie regulatora ciśnienia z 80 do 60 psi.

Uspokajające skutki głębokiego nacisku dotykowego u pacjentów z zaburzeniami autystycznymi, Studenci, i zwierzęta

Ale jestem torturowany, ponieważ chociaż nie chcę robić sceny ani mieć nieznajomych, którzy zwiększają przeciążenie i przytłaczają, Jednocześnie desperacko pragnę kogoś, kto da mi masywny, firma, uścisk niedźwiedzia. Aby mnie ukryć, zakonuj mnie, i osłaniaj mnie przed falami uderzeniowymi, które przemieszczają się z ich wszechświata do mojego.

O krachach | Nieszczęścia mamy ananasa

Nie mogę wymyślić żadnych logicznych powodów, dla których przewijanie powinno być tylko dla dzieci, ponieważ są bardzo pomocne.

Są jak uścisk bez fizycznego kontaktu. To niesamowite!

soundoftheforest

Penguin Pebbling: „Znalazłem ten fajny rock/guzik/liść/itp. I pomyślałem, że ci się spodoba”

Penguin PebblingTo nasz sposób na powiedzenie, „Myślałem o tobie dzisiaj. Przypomniałem sobie to o tobie. Oto coś, co chcę podzielić się z wami konkretnie.Wyślij trochę „myśli o tobie” kamyk. To pomaga. @brainsandspoons

Adelie Penguin niesie kamień, aby dodać do swojego gniazda na wyspie na Antarktydzie inspirując neurorozbieżny język miłości pingwin kamyka

Pingwiny dają kamyki innym pingwinom, aby pokazać, że im zależy. @brainsandspoons

Penguin Pebbling wraca do SPins, zarówno zapraszając ludzi do swojego i zachęcanie innych. Spins są skarbnica fo r niekonwencjonalne dawanie prezentów.

Love PebbleSpebbles przypominające litery L, O, V i E ułożone w słowie MIŁOŚĆ na piaszczystej plaży, wywołując neurorozbieżny język miłości pingwina żwirowy.Zdjęcie Kredyt: AJ Wool

Dowiedz się więcej o Penguin Pebbling

Neurorozbieżne języki miłości i praca zespołowa

Praca zespołowa sprawia, że marzenie działa

Infodumping, gra równoległa, wymiana wsparcia, i żwirowanie pingwinów to także języki pracy zespołowej i współpracy, zwłaszcza w rozproszonych kulturach pracy i kulturach „komunikacja to tlen”. Gdyby tylko istniał rozproszony i odpowiedni do pracy odpowiednik „Proszę zmiażdżyć moją duszę z powrotem w moje ciało”.

Profile kolczaste

Doceń dziwną astrologię naszych kolczastych profili.

Co nas wyróżnia, robi różnicę na świecie.Randimals

Dołącz do Randimals, aby dowiedzieć się o kolczastych profilach.

Hork

„Nazywamy siebie Wojownikami i Dziwakami”.

ZORZA POLARNA

Eagard

Nazywamy siebie Wojownikami i Dziwakami.

Pies Morski

„To, co nas wyróżnia, robi różnicę na świecie”.

Ellarilla

Omega hai foleet

I nie mam nic przeciwko

Nasza dziwna astrologia

Mam nadzieję, że znajdziemy

Wynosisz ze mnie to, co najlepsze

Dziwna astrologia autorstwa Slothrust

Tak więc jedną z rzeczy, o których należy również pamiętać, jest to, że upośledzenia, które istnieją w kategoriach relacji lub nawet w szerszym znaczeniu z ludźmi zarówno w spektrum, jak iz ADHD, jest to, że nasze upośledzenia często mogą być niewidzialne. Zostaliśmy uspołecznieni, aby spróbować mówić neurotypowo, ale nie jesteśmy w tym dobrzy. wiele trudności w związkach dla osób, które są neurozróżnicowane, wynika z nieporozumień intencji. Nieporozumienia działania. Lub poczucie nieadekwatności i niepokoju. Często dlatego, że pochodzimy z całego życia, w którym dosłownie nie jesteśmy akceptowani za to, kim jesteśmy.ADHD i autyzm Relacje Noclegi - Jak zaspokoić swoje potrzeby

Dowiedz się więcej o profilach Spiky

Dowiedz się o zakwaterowaniu w związkach neurorozbieżnych

Przeformułowanie neurodywergencji

Aby zrozumieć neurorozbieżnych ludzi w wszelkiego rodzaju związkach, musimy przeformułować. Przeformułowujemy niepełnosprawność i różnicę dzięki naszym czterem filarom.

Wsparcie Mit

Seria YouTube „Zapytaj autystycznego” Myth jest ważną częścią naszej podróży tutaj w Stimpunks. Cieszymy się, że możemy wspierać ich pracę.

Wsparcie Mit

Potrzebujesz wsparcia?

Fundacja Stimpunks kwestionuje typowe podejście do pomocy osobom neurorozbieżnym lub niepełnosprawnym. Wiemy, jak to jest żyć z barierami i co to znaczy nie pasować i tworzyć własną społeczność. Stimpunks wie, że osoby neurorozbieżne i niepełnosprawne mają ludzkie potrzeby. Oferujemy humanitarne podejście, aby pomóc naszej społeczności rozwijać się.

Poprzez Fundację Stimpunks, my:

Oferowanie pomocy finansowej i wzajemnej;

Zatrudnij członków naszej społeczności jako konsultantów;

Zapewnienie przestrzeni edukacyjnej zaprojektowanej dla naszej społeczności; i

Wspieraj otwarte wysiłki badawcze naszej społeczności.

Jeden na czterech w Stanach Zjednoczonych. dorośli są niepełnosprawni. Jednak nasza społeczność otrzymuje tylko 2% dotacji w USA, a tylko 19% z nas jest zatrudnionych. Nie możemy pozwolić, żeby to była prawda. Musimy rzucić wyzwanie normie i zmienić narrację wokół ludzi, którzy są neurorozbieżni lub niepełnosprawni.

Fundacja Stimpunks stara się to zrobić. Dowiedz się więcej na stimpunks.org.

Odwiedź stimpunks.org

Header Art: Sfera ludzkości autorstwa Heike Blakley

„Sfera ludzkości: Traverse dar energetycznej więzi” autorstwa Heike Blakley

PunkKwiaty przez Heike Blakley

Published by Ryan Boren

#ActuallyAutistic retired technologist turned wannabe-sociologist. Equity literate education, respectfully connected parenting, passion-based learning, indie ed-tech, neurodiversity, social model of disability, design for real life, inclusion, open web, open source. he/they

4 thoughts on “ Pięć neurorozbieżnych języków miłości

Leave a Reply